Češka Stewartová zaběhla nejrychlejší půlmaraton. Atletika jí ale rekord neuzná

17. 10. 2021 11:19
Moira Stewartová zaběhla v Římě půlmaraton v historicky nejlepším českém čase 1:10:16 hodiny. Výkon šestadvacetileté závodnice nemůže být uznán jako rekord, protože trať nesplňuje kritéria Světové atletiky.
Moira Stewartová
Moira Stewartová | Foto: ČTK

Důvod neuznání rekordu tkví v tom, jak byla trať pro půlmaraton vybudována. Místo startu je od cíle vzdáleno o více než padesát procent celkové délky závodu. Stewartová ve 46. ročníku půlmaratonu Roma-Ostia obsadila čtvrté místo, zvítězila Keňanka Joyce Teleová za 1:06:35.

Stewartová, vítězka nedávného závodu Běchovice-Praha a svěřenkyně Václava Janouška, o 45 sekund předčila hodnotu oficiálního českého rekordu Evy Vrabcové Nývltové, která před třemi lety při Pražském půlmaratonu dosáhla času 1:11:01. Sama vloni v Gdyni běžela jen o sedm sekund pomaleji a patří jí v dlouhodobých českých tabulkách třetí místo za Alenou Peterkovou (1:11:02).

V Římě byla Stewartová nejrychlejší Evropankou za triem Keňanek. Mužský závod vyhrál Etiopan Tola Abdera v čase 59:54.