Nejdřív evropské stříbro, pak osobní rekord. Staněk má pár měsíců před MS formu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 5. 2017 14:50
Nejlepší český koulař Tomáš Staněk může být zatím se svými letošními výkony nadmíru spokojen. V březnu si z halového mistrovství Evropy v Bělehradě přivezl více než nečekaně stříbrnou medaili a uplynulý víkend si na závodech v Olomouci vytvořil výborným výkonem 21,46 osobní rekord. A přitom ho ještě limitovala dvě vážnější zranění. "Mám za sebou teprve první závod pod otevřeným nebem, takže na objektivní hodnocení mé formy je potřeba si ještě počkat,“ nešetřil skromností říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk | Foto: Milan Kammermayer

V čem byla vaše letošní příprava na sezonu jiná, než v předchozích letech?

Asi v tom, že jsme s trenérem věděli, čemu se v ní máme vyvarovat. Soustředili jsme se hlavně na silové prvky a získání větší dynamiky. Nechyběla mně ani chuť do tréninku. Přibrzdilo mě však svalové zranění, takže jsem musel vynechat mistrovství republiky, abych na halový evropský šampionát odjel zdravý a v pohodě.

A s jakými představami?

Cíl byl jasný: z kvalifikace postoupit do finále, což se podařilo. Souboj se špičkovými evropskými koulaři jsem si chtěl užít, do kruhu jsem vstupoval s čistou hlavou. Stříbrnou medaili jsem samozřejmě nečekal a beru ji jako odměnu za dřinu z tréninku.

Koncem března jste se pak vydal na měsíční soustředění do Afriky. Splnilo svůj účel?

Na posledních trénincích jsem cítil bolest v pravé noze a tak po návratu jsem rovnou z letiště zamířil na lékařské vyšetření. Myslel jsem si, že jde asi o namožené šlachy, ale verdikt lékařů byl jiný: poškozený přitahovač.

Přesto po necelých třech týdnech jste se zúčastnil závodů v Olomouci a dosáhl skvělého výkonu…

Samozřejmě, že jsem nečekal, že hned první hod bude mým životním maximem. V rozcvičení jsem sice poslal kouli za 21 metrů, ale chtěl jsem se ve své snaze trochu přibrzdit, abych si zase neudělal něco s tím přitahovačem. Jsem proto velice spokojený, mé vystoupení na Hané se vydařilo přímo parádně.

Jaký máte aspoň nejbližší program?

Po extralize to bude mítink v Německu, potom 5. června Odložilův memoriál, pak za dva týdny v Turnově Daňkův memoriál a koncem června další mítink v Německu. V červenci už to bude důkladná příprava na vrchol letošní sezony, kterým je srpnové mistrovství světa v Londýně.

Je to ještě daleko, ale myslíte už na něj?

Především bych si přál, abych byl zdravotně v pořádku a mohl se co nejlíp připravit. Myslím si, že mám na víc, než jsem zatím dokázal. V nabité světové konkurenci bych byl spokojen s osobním rekordem, který by mně mohl stačit na pozici do pátého místa. Ale šampionát se koná téměř až za tři měsíce - a navíc na očekávané cestě do finále mě bude čekat kvalifikace (smích).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy