Staněk si netradiční prostředí kvalifikace neužil. Chyběl mu prostor a závodní hlava

ČTK Sport ČTK, Sport
6. 8. 2018 22:22
Český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk postoupil do finále evropského šampionátu až z jedenáctého místa.
Tomáš Staněk v kvalifikaci na ME v Berlíně
Tomáš Staněk v kvalifikaci na ME v Berlíně | Foto: Reuters

Berlín - Nezvyklé prostředí, ve kterém se na mistrovství Evropy odehrála koulařská kvalifikace, si český rekordman Tomáš Staněk neužíval. V utrápené kvalifikaci vnímal jen to, jak hází špatně. Nakonec do finále proklouzl z jedenáctého místa za podprůměrný výkon 19,77 metru. Méně ještě letos v žádné soutěži nehodil.

Kvůli domácímu trojnásobnému evropskému šampionovi Davidu Storlovi pořadatelé nasadili kvalifikaci koulařů do prostoru nazvaného "Evropská míle", který se nachází na náměstí Breitscheidplatz. Nedaleko dočasného koulařského sektoru v aréně pro 3000 diváků byl rozbombardovaný kostel i mrakodrapy.

Staňkovi to bylo jedno. "Já vnímal jen, jak jsem blbej a hážu špatně, to bylo všechno. Snažil jsem se pořád soustředit, abych se aspoň s jedním pokusem potkal. Zkoušel jsem si různé otočky, ale kolem vás pořád pochodují ostatní, pořadatelé mi zakázali jít za hrazení. To mi vadilo, že jsme neměli prostor," líčil.

Ani ve třetí sérii jeho koule dvacet metrů nepřeletěla. "Já moc nevěděl, kdo ještě jde po mně. Šel jsem hned za trenérem, byl jsem na sebe naštvaný, a říkal si, že s mým štěstím to nevyjde. Naštěstí to vyšlo," oddechl si.

Zdravotní problémy, které ho omezovaly celou sezonu, ho tentokrát netrápily. "Vše bylo v pohodě, ale neměl jsem svoji závodní hlavu. Byl jsem klasicky opatrný," řekl. Ví, že k úternímu finále musí přistoupit úplně jinak. "Abych házel to svoje. Ukázal jsem si, co nesmím dělat. Nesmím být opatrný. Nesmím dělat klukoviny jako dneska," dodal bronzový medailista z letošního halového mistrovství světa.

Po dnešní zkušenosti je rád, že se bude finále odehrávat na Olympijském stadionu. Boj koulařů o medaile začne ve 20:33.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy