V kvalifikaci zaváleli i oštěpaři, čtvrtkařky diskvalifikaci nezvrátily

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2022 13:49
Všichni tři čeští oštěpaři se dostali na mistrovství Evropy do finále. Stříbrný olympijský medailista Jakub Vadlejch kvalifikaci vyhrál výkonem 81,81 metru, uspěli i bronzový z Tokia Vítězslav Veselý a nováček na velké akci Martin Konečný. Účast ve finále si zajistila i štafeta čtvrtkařů.
Jakub Vadlejch na ME 2022
Jakub Vadlejch na ME 2022 | Foto: Reuters

V rozběhu uspěly také jejich kolegyně, ale byly diskvalifikovány. Protest české výpravy to nezvrátil.

V kvalifikaci oštěpařů nikdo nesplnil limit 83,50, Vadlejchovi stačil k vítězství jeden platný pokus. V první sérii přešlápl, třetí hod už neabsolvoval. "První hod jsem možná trochu podcenil. Zbytečně jsem nabíhal rychle. Byla mokrá dráha, urychlilo mi to nohy a napadl jsem na levou nohu, vypustil jsem oštěp. Hod se víceméně nepočítal. A druhým hodem jsem hodil skoro až na jistotu, bych řekl," uvedl Vadlejch.

Veselý skončil výkonem 79,27 celkově čtvrtý. V první skupině vyhrál a poslední pokus už vynechal. Přemýšlel o tom, že nebude házet ani ten druhý. "Říkal jsem si, že by byl zázrak, kdyby to ve druhé skupině všichni naházeli. Pak jsem si důvod našel, že když jsem dlouho neházel, tak si to aspoň zkusím. Ale zase bych mohl pošetřit achilovku… Nechtěl jsem si hrát na mistra, že to zabalím po prvním pokusu a přitom nemám ani kvalifikační limit. Zkusil jsem si ho, na ten třetí už jsem se vybodl," řekl devětatřicetiletý oštěpař, který kvůli zánětu průdušek přišel o červencové mistrovství světa. Konečný postoupil s hodem dlouhým 77,49 jako devátý.

Dvanáctičlenné finále je na programu v neděli. Bude bez obhájce titulu Němce Thomase Röhlera, jenž hodil jen 71,31 a potvrdil svůj výkonnostní útlum. "Asi má něco se zády," poznamenal na jeho adresu Vadlejch. Má stříbro a bronz z mistrovství světa, ale bude útočit na první cenný kov z evropského šampionátu. Bývalý mistr světa Veselý již má z ME zlato a dvě stříbra.

V sobotu budou o medaile bojovat oštěpařky včetně české trojice Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková a Nikol Tabačková. "Myslím, že tohle opravdu ukazuje, že jsme oštěpařská velmoc. Na tohle nikdo nemůže říct jediné slovo. Jsem hrozně rád, že Nikča (Tabačková) i Martin postoupili, protože pro ně je to obrovská škola. To finále je zase hlavou úplně něco jiného, načerpají obrovské zkušenosti," řekl Vadlejch.

Čtvrtkaři Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm vyhráli druhý rozběh časem 3:02,07 minuty, kterým zaostali o 44 setin za národním rekordem, který vytvořili před měsícem ve finále světového šampionátu v Eugene. Finišman Šorm v těsném doběhu porazil o dvě setiny Francouze Téa Andanta. Pomohla mu i pozice supermana, ve které probíhal fotobuňkou.

"V posledních metrech před cílem mě napadlo, že tam dám ruku.Tohle hodně dělají Poláci, tak jsem ji tam zkusil dát a vyšlo to. Málem jsem spadnul. Tretry, jak jsou nové, vysoké, ne úplně balančně vyladěné, tak jsem měl hodně problémy to ustát do cíle," líčil Šorm. Třetí postupové místo obsadili Britové.

V úvodním rozběhu byly čtyři týmy rychlejší než české kvarteto. Zvítězili Španělé za 3:01,27. Obhájci titulu z Belgie postoupili ze čtvrtého místa časem. Mimo postupové příčky zůstali překvapivě Poláci. Češi chtějí zabojovat o medaili. "Furt v to věřím, že si tu medaili odvezeme. Ale bude nás na ni šest a medaile jsou jenom tři," poznamenal Šorm.

Ženské čtvrtkařské štafetě ve složení Tereza Petržilková, Nikoleta Jíchová, Martina Hofmanová a Lada Vondrová se povedlo v úvodním rozběhu vybojovat čtvrté místo výkonem 3:26,71. Z postupu časem se však české běžkyně radovaly jen chvíli. Pak byly vyloučeny kvůli porušení pravidla, které hovoří o překážení soupeřům při předávce. Problém byl na předávce mezi Jíchovou a Hofmanovou. Češi uspěli s protestem, že rozhodčí běžkyně chybně seřadili. Diskvalifikace ale zůstala, protože Jíchová ještě před tím vyšlápla z dráhy v zatáčce před seběhem. Po vyloučení Češek postoupily do finále domácí Němky, které byly čtvrté v druhém rozběhu.

V rozbězích vypadly obě české sprinterské štafety. Ženy po chybě na druhé předávce nedokončily, muži skončili s časem 39,41 ve svém běhu šestí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

před 45 minutami

Po střetu dvou aut je neprůjezdná silnice v Plané u Budějovic. Nehoda má šest zraněných

Po čelním střetu je nyní neprůjezdná silnice I/3 v Plané u Českých Budějovic. Při nehodě se zranilo šest lidí a policie odklání dopravu. Potvrdil to krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Jde o hlavní tah na Krumlov a k hranicím s Rakouskem.

Policie řešila dnes i další nehody. Starší řidič osobního auta se odpoledne srazil na železničním přejezdu v Blatné na Strakonicku s vlakem. Muž je těžce zraněný. Policie také dnes zasahovala u nehody poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde řidič osobního vozu čelně narazil do stromu a tři lidé se těžce zranili.

Další zprávy