Špotáková syna do školy neposlala, nesouhlasí s testy. A chystá se na malou Evropu

Sport ČTK Sport, ČTK
6. 5. 2021 17:50
Světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se chystá na olympijské hry v Tokiu. A protože před nimi potřebuje co nejvíc závodit, představí se po 16 letech i na Evropském vrhačském poháru.
Barbora Špotáková při loňském mítinku v Kladně
Barbora Špotáková při loňském mítinku v Kladně | Foto: Milan Kammermayer

Špotáková se na tomhle podniku objevila naposledy v roce 2005 v tureckém Mersinu, víkendové klání ve Splitu pro ni bude letos závodní premiérou.

A bude to hodně ostrý start, společně s českou mistryní Evropy z roku 2014 Špotákovou budou v Chorvatsku závodit i poslední dvě evropské šampionky Taťjana Chaladovičová z Běloruska a Němka Christin Hussongová.

"Ta konkurence je nakonec obrovská, bude to malé mistrovství Evropy," poznamenala dvojnásobná olympijská vítězka.

Příprava na Hry v Tokiu zatím nebyla ideální, hodů z plného rozběhu absolvovala letos minimum. "Byla hrozná zima, nedalo se házet, žádná kvalita nešla udělat," posteskla si devětatřicetiletá závodnice.

Vzhledem k současné situaci převážnou část přípravy strávila v Česku. "Pro mě je kvůli těm karanténám a dalším opatřením složité cestovat dál do tepla. Byli jsme na jednom soustředění v Turecku, kde jsem zrovna taky chytla čtrnáct dní zimu," vysvětlila.

Vzhledem k pokračující koronavirové pandemii bere jakýkoliv dobrý závod, který se naskytne. "Trvá mi déle, než se rozzávodím. Je potřeba do toho skočit rovnýma nohama a to tady rozhodně bude. Teď na tom budou určitě líp lidi, kteří byli v teple a už do toho mlátili," uznala populární atletka.

Spokojená by byla s jakýmkoliv hodem za 60 metrů. "Ale je těžké mluvit o výkonech, vůbec nemám ánung. Ale směřujeme to jednoznačně k Tokiu, což je začátkem srpna. Na to je dost času," mávla rukou.

I když neměla takový komfort, jako by měla v teplých krajích, příprava se jí líbila. Využila i domácí posilovnu, kterou si zařídila už před pěti lety při stavbě domu. "Vždycky si vzpomenu na Věrku Čáslavskou, jak před Mexikem trénovala někde v hájence u Šumperka. Jde to udělat různě," poznamenala.

K jistotě olympijské účasti by potřebovala do konce června splnit limit 64 metrů. Tuto hranici loni při vítězné Zlaté tretře a při mítinku Kladno hází překonala, ale Světová atletika kvalifikaci pozastavila, takže se to nepočítá. I kdyby se na tuto metu nedostala, měla by se na olympiádu dostat ze světového žebříčku, ve kterém jí patří osmé místo. Na OH bude závodit 32 oštěpařek.

"Doufám, že bych to měla v sezoně hodit. Ale asi ne hned ze začátku, abych byla úplně v klidu. Každopádně i s tím žebříčkem bych měla být v klidu, stresovat mě to rozhodně nemusí," nestresuje se.

Deset dní po závodě ve Splitu ji čeká Zlatá tretra. Tam loni vyhrála, ale to bylo v září. Termín krátce po polovině května je pro ni hodně brzký. "Těším se tam, i když to bude tvrdé. Je to jeden závod a jeden pořádný trénink od Tretry. Ten čas letí," divila se.

Vedle vrcholové sportovkyně je zároveň učitelkou a kuchařkou. Osmiletého syna Janka neposlala do školy, protože nesouhlasí s testováním dvakrát týdně, rotační výukou a rouškami po celý den.

"Za těchto podmínek Janek do školy chodit nebude. Člověk se snaží ozvat, ale je to boj s větrnými mlýny. Podle mě by se měli spojit ředitelé škol, kteří by měli stát za těmi žáčky. Myslím, že do konce června mám o práci vystaráno," komentovala aktuální situaci v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy