Špotáková trumfla Fibingerovou. Poosmé vyhrála anketu Atlet roku

12. 11. 2016 23:02
Bronzová olympijská medailistka z Ria de Janeiro získala 1685 bodů a na pomyslných stupních vítězů se umístila s tyčkařem Janem Kudličkou (1433) a čtyřstovkařem Pavlem Maslákem (1222). Ankteu vyhrála poosmé, čímž se v čele historických tabulek odpoutala od Heleny Fibingerové a Jana Železného.
Barbora Špotáková na vyhlášení Atleta roku
Barbora Špotáková na vyhlášení Atleta roku | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála anketu Atlet roku a s osmi triumfy je historickou rekordmankou. Bronzová olympijská medailistka z Ria de Janeiro získala 1685 bodů a na pomyslných stupních vítězů se umístila s tyčkařem Janem Kudličkou (1433) a čtyřstovkařem Pavlem Maslákem(1222).

Juniorem roku byla dnes večer v Praze vyhlášena Michaela Hrubá, mistryně světa této věkové kategorie ve skoku vysokém. Objevem roku se stal mílař Filip Sasínek a trenérem roku Jan Železný, mezi jehož oštěpařské svěřence patří Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Na čtvrtém místě mezi jednotlivci skončila překážkářka Zuzana Hejnová, až pátý byl trochu překvapivě Vadlejch, který zvítězil v seriálu Diamantová liga.

Světová rekordmanka Špotáková je jedinou letošní českou atletickou olympijskou medailistkou. V Riu získala bronz a navázala na zlaté medaile z Pekingu a Londýna. V čele historické tabulky se odpoutala od koulařky Heleny Fibingerové a Železného, kteří anketu vyhráli sedmkrát.

"Kdo by to byl kdy řekl. Je to už něco opravdu výjimečného, co tady nikdo nedosáhl. Je to krásný," radovala se na vyhlášení Špotáková. "Lidi ocenili olympiádu, i když konkurence byla velká. Znamená to, že se povedl další rok," prohlásila.

Úspěchy jsou pro Špotákovou motivací do další práce. Už dříve se nechala slyšet, že by ráda vydržela až do olympijských her v Tokiu. "Rozhodně teď nebudu nafoukaná, že jsem to vyhrála nejvíckrát. Je to ale důkaz, že to má smysl. Že to pořád můžu vyhrát, i v tomhle věku," uvedla s úsměvem pětatřicetiletá oštěpařka.

Kudlička má za sebou životní sezonu. Stal se vicemistrem Evropy, překonal český rekord a těsně pod stupni vítězů skončil na olympijských hrách i na halovém mistrovství světa. Maslák se na třetí místo dostal díky tomu, že obhájil titul halového světového šampiona a byl druhý na mistrovství Evropy.

Anketa Atlet roku 2016:

1. Špotáková (oštěp) 1685 b., 2. Kudlička (tyč) 1433, 3. Maslák (400 m) 1222, 4. Hejnová (400 m př.) 1147, 5. Vadlejch 867, 6. Veselý (oba oštěp) 848, 7. Holuša (1500 m) 748, 8. Helcelet (víceboj) 676, 9. Balner (tyč) 262, 10. Juška (dálka) 235.

Další pořadí:

11. Hrubá (výška) 182 b., 12. A. Drahotová (chůze) 87, 13. družstvo běžkyň do vrchu (MS) 43, 14. Vrabcová-Nývltová (maraton) 38, 15. Bába (výška) 34, 16. Sasínek (1500 m) 26, 17. Cachová (víceboj) 19, 18. Schorná-Matyášová (běh do vrchu) 12, 19. Mäki (1500 a 5000 m) 10, 20. štafeta mužů 4x400 m 9, 21. Šafránková (kladivo) a Frydrych (oštěp) oba 8, 23. družstvo běžců do vrchu (ME) 7, 24. Nováková 6, 25. Janů (oba běh do vrchu) a družstvo běžkyň do vrchu (ME) po 5, 27. Staněk (koule) 2, 28. Jílek (oštěp) 1.

Junior roku: 1. Hrubá (výška) 152.

Objev roku: 1. Sasínek (1500 m) 82.

Trenér roku: 1. Železný 70, 2. Černý 40, 3. Patera 24.

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.