Smutná zpráva otřásla českou atletikou. Zemřela vicemistryně světa Helena Fuchsová

Sport Sport
15. 3. 2021 8:21
V pouhých 55 letech v neděli zemřela česká běžkyně Helena Fuchsová, členka stříbrné štafety na 4 x 400 metrů z halového MS v roce 1995.
Helena Fuchsová
Helena Fuchsová | Foto: ČTK

"Odešla tiše, ve spánku, po prohraném boji se zákeřnou nemocí, překážkou, kterou jako jedinou ve svém životě nedokázala zdolat. Prosím, vzpomeňte s námi a uctěte její památku tichou vzpomínkou," napsala rodina bývalé vynikající běžkyně na facebookový účet.

Fuchsová se proslavila především na tratích 400 a 800 metrů. Ke stříbru z halového mistrovství světa přidala ještě dva bronzy, druhá skončila také na halovém mistrovství Evropy v roce 1998. Na konci tohoto roku pak obsadila druhé místo v anketě o českého Atleta roku za Šárkou Kašpárkovou.

Přestože jí bylo už 35 let, možná nejlepší formu zažívala v roce 2000. Přípravu na olympijské hry jí ovšem zkomplikovala mononukleóza a lékaři start v Sydney zakázali.

"Neposlechla jsem je a trenér povídá - čtyři běhy nevydržíš, ale pokusíš se běžet 800 metrů. Tam je jeden den volna a to bys mohla na semifinále zvládnout," vzpomínala Fuchsová. Nakonec doběhla ve finále pátá v osobním rekordu.

Po ukončení kariéry se věnovala trénování, mezi její svěřenky patřila například dvojnásobná světová šampionka na čtvrtce Zuzana Hejnová. "Měla jsem ji strašně moc ráda, znaly jsme se opravdu dobře. Nečekala jsem to, věřila jsem, že se uzdraví a bude zase v pořádku," uvedla překážkářka pro Aktuálně.cz. 

Svůj smutek v pondělí na sociálních sítích vyjádřila také tenistka Kateřina Siniaková, která s Fuchsovou v minulosti rovněž spolupracovala.

"Mám obrovskou bolest v srdci - ztratila jsem nejenom Kondiční trenérku, ale především kamarádku a člověka, který to nikdy nevzdával a vždy mi říkal pravdu do očí. Děkuji za vše, co jsi mě naučila, stala jsem se díky Tobě lepším člověkem. Budeš mi moc chybět," napsala aktuálně 69. tenistka světa na Facebook. 

 

Právě se děje

Další zprávy