Smutná zpráva otřásla českou atletikou. Zemřela vicemistryně světa Helena Fuchsová

Sport Sport
15. 3. 2021 8:21
V pouhých 55 letech v neděli zemřela česká běžkyně Helena Fuchsová, členka stříbrné štafety na 4 x 400 metrů z halového MS v roce 1995.
Helena Fuchsová
Helena Fuchsová | Foto: ČTK

"Odešla tiše, ve spánku, po prohraném boji se zákeřnou nemocí, překážkou, kterou jako jedinou ve svém životě nedokázala zdolat. Prosím, vzpomeňte s námi a uctěte její památku tichou vzpomínkou," napsala rodina bývalé vynikající běžkyně na facebookový účet.

Fuchsová se proslavila především na tratích 400 a 800 metrů. Ke stříbru z halového mistrovství světa přidala ještě dva bronzy, druhá skončila také na halovém mistrovství Evropy v roce 1998. Na konci tohoto roku pak obsadila druhé místo v anketě o českého Atleta roku za Šárkou Kašpárkovou.

Přestože jí bylo už 35 let, možná nejlepší formu zažívala v roce 2000. Přípravu na olympijské hry jí ovšem zkomplikovala mononukleóza a lékaři start v Sydney zakázali.

"Neposlechla jsem je a trenér povídá - čtyři běhy nevydržíš, ale pokusíš se běžet 800 metrů. Tam je jeden den volna a to bys mohla na semifinále zvládnout," vzpomínala Fuchsová. Nakonec doběhla ve finále pátá v osobním rekordu.

Po ukončení kariéry se věnovala trénování, mezi její svěřenky patřila například dvojnásobná světová šampionka na čtvrtce Zuzana Hejnová. "Měla jsem ji strašně moc ráda, znaly jsme se opravdu dobře. Nečekala jsem to, věřila jsem, že se uzdraví a bude zase v pořádku," uvedla překážkářka pro Aktuálně.cz. 

Svůj smutek v pondělí na sociálních sítích vyjádřila také tenistka Kateřina Siniaková, která s Fuchsovou v minulosti rovněž spolupracovala.

"Mám obrovskou bolest v srdci - ztratila jsem nejenom Kondiční trenérku, ale především kamarádku a člověka, který to nikdy nevzdával a vždy mi říkal pravdu do očí. Děkuji za vše, co jsi mě naučila, stala jsem se díky Tobě lepším člověkem. Budeš mi moc chybět," napsala aktuálně 69. tenistka světa na Facebook. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy