Mimořádná zpráva

Smíšená soutěž tyčkařů v Ostravě zklamala, Ptáčníková ani nezaložila. Vrzalová zaběhla limit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 1. 2018 19:53
Jedním z vrcholů mítinku Czech Indoor Gala měla být smíšená soutěž ve skoku o tyči. Jenže tři závodníci neskočili ani základ.
Jiřina Ptáčníková nezvládla v Ostravě ani jeden z pokusů na své základní výšce.
Jiřina Ptáčníková nezvládla v Ostravě ani jeden z pokusů na své základní výšce. | Foto: Zlata Vostrá

Ostrava - Atletický mítink Czech Indoor Gala odstartoval v Ostravě smíšenou soutěží ve skoku o tyči. Organizátorům se však náročný program nepodařilo skloubit podle představ, na což doplatily některé závodnice včetně Jiřiny Ptáčníkové, která neskočila 432 centimetrů.

Rosolová se při loučení rozplakala

Program druhého ročníku ostravského mítinku Czech Indoor Gala zahájil mimo jiné prezident Českého atletického svazu Libor Varhaník a o něco později přišla na plochu také Denisa Rosolová. Bývalá atletka a halová mistryně Evropy ukončila v listopadu bohatou sportovní kariéru kvůli těhotenství, dítě čeká s partnerem Adamem Sebastianem Helceletem.

Organizátoři pustili rodačce z Moravskoslezského kraje sestřih nejzářivějších momentů kariéry, čímž Rosolovou rozplakali. "Asi to jsou ty hormony," pobavila jednatřicetiletá Rosolová. "Ambice na dráze už nemám, budu se na stadion vracet jako fanynka a jednou snad i jako matka úspěšné atletky nebo atleta," ujistila vyprodané hlediště.

"Je jiné mít dítě ve 25 nebo 32 letech," odmítla Rosolová srovnání se závodnicemi, které se po mateřské k atletice vrátily. "Zatím kupujeme s Adamem neutrální hračky, ale říkali nám, že čekáme holčičku. Termín mám 11. května, ale snad to pozdržím, protože Adam se zrovna bude vracet ze soustředění," řekla Rosolová s úsměvem.

Tyčkařskému páru soutěž nevyšla

Tolik důvodů k úsměvu naopak neměla tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která měla ve smíšené soutěži s partnerem Janem Kudličkou bojovat proti dalším čtyřem párům. Jenže nezaložila. "Nevím, co se stalo, prostě to třikrát nevyšlo. Nebyla jsem schopná udělat jeden normální skok. Základ jsem naposled neskočila před čtyřmi lety," vzpomínala Ptáčníková.

Už první pokus české závodnice na výšce 432 centimetrů byl smutnou předzvěstí dalších dvou. "Při dopadu jsem se vyhýbala laťce, abych na ni nespadla krkem, ale ona mi vystřelila. Lekla jsem se, byla to šílená rána," vysvětlila Ptáčníková úder laťky do hlavy. Jan Kudlička zdolal laťku ve výšce 532 centimetrů, více ale v Ostravě nepředvedl.

Poranil si stehenní sval a když byla ze hry i Ptáčníková, nemělo pro něj cenu ve smíšené soutěži pokračovat. Mistryně Evropy z roku 2012 si stěžovala na ne příliš zvládnutou organizaci mítinku. "Nebylo to pro nás ideální. Pořád zhasínali, ani jsme se pořádně nerozcvičili. Rozbíhala jsem se a najednou byla tma," mrzelo českou stálici ve skoku o tyči.

Základní výšku nezdolali ani Poláci Smietanková se Soberou a ve hře zůstaly jen tři páry. Z vítězství se radovali mladíci Emmanuil Karalis z Řecka (562) a Amálie Švábíková (432). Michal Balner s Romanou Maláčovou skončili druzí před dvojicí z Belgie a Nizozemska.

Hrubá si prošla zmatečným závodem

Zvláštní závod absolvovala také česká výškařka Michaela Hrubá, jejíž soutěž rovněž organizátoři i kvůli slavnostnímu zahájeni často přerušovali. "Bylo to celé takové zdlouhavé. Při druhém pokusu na výšce 193 centimetrů jsem předběhla soupeřku, na třetí pokus mi zhasli," uvedla Hrubá. Vzápětí dostala ještě jednu možnost a 193 cm zdolala.

"Ani po tmě to nebyl úplně špatný pokus, ale laťka spadla. Ukrajinka Tabašnyková se pak hádala, že chce taky pokus navíc, protože jsem ji předběhla," popisovala Hrubá zmatky ve výškařském sektoru. Laťku ve výšce 195 centimetrů už nepřeskočila a za tvrdým limitem pro halové MS v Birminghamu v březnu zaostala nakonec o čtyři centimetry.

"Myslím, že bude stačit 194 nebo 195, protože 197 zatím skočily jen dvě holky. Dneska to byl pro mě první závod naostro, na 195 už jsem neudržela techniku. Ale rezerva tam je, rozhodně můžu jít výše," ujistila devatenáctiletá úřadující juniorská mistryně Evropy. V Ostravě výhru z loňska neobhájila a kvůli horšímu zápisu skončila druhá.

Šťastné trápení Vrzalové: Je to moc koleček

Domácím fanouškům udělala v běhu na 3 000 metrů radost domácí atletka Simona Vrzalová. Sice skončila až desátá, skoro dvacet sekund za vítězkou Hellen Obiriovou z Keni, ale splnila si limit pro Birmingham. "Hlavním cílem zůstává limit na 1 500, tam mi chybí tři vteřiny. Trojku ani běžet nechci, to je pro mě moc koleček," smála se Vrzalová.

V závodě se snažila držet tempa Polky Ennaouiové. "Dobře ji znám, vím, že běhá rychle. Myslela jsem si, že do toho na konci ještě více šlápne. Cítím, že jsem ze sebe mohla dostat více," přiznala běžkyně, jež proťala cíl v čase 8:57.07 a může se těšit na první halové MS v kariéře.

Kdo už splněný limit má, to je překážkář Petr Svoboda. V Ostravě chtěl útočit na český rekord, ale ve finále za ním časem 7,61 sekund zaostal o sedmnáct setin. "Jsem tu poprvé a chci poděkovat publiku. Takovou atmosféru jsem dlouho nezažil," smekl Svoboda. Divákům slíbil, že se svůj vlastní český rekord pokusí vylepšit v Birminghamu.

Proč to v Ostravě nevyšlo podle představ, přestože Svoboda ve finále rivala Jarreda Eatona z USA porazil? "Smolně jsem zavadil o třetí překážku a ucítil jsem, jak mi střelilo v tříslu. Doběhl jsem ještě bez bolesti, pak už jsem to cítil více," uvedl třiatřicetiletý Svoboda. "Ale pro Birmingham se dám rozhodně dohromady," slíbil na ploše divákům.

Czech Indoor Gala, halový atletický mítink EAA v Ostravě:

Muži:

60 m: 1. Pérez (Šp.) 6,53, 2. Clarke (Jam.) 6,55, 3. Volko (SR) 6,63, 4. Záleský 6,64, …7. Veleba (oba ČR) 6,75, 300 m: 1. Maslák (ČR) 32,52, 3000 m: 1. Tiválí (Bahr.) 7:44,58, …12. Friš 8:10,70, Sasínek a Pavlíček (všichni ČR) oba nedokončili, 60 m př.: 1. Svoboda (ČR) 7,61, 2. J. Eaton (USA) 7,66, dálka: 1. Tentóglu (Řec.) 793, 2. Juška (ČR) 788, tyč: 1. Karalis (Řec.) 562, …3. Balner, 4. Kudlička (oba ČR) oba 532, koule: 1. Staněk (ČR) 21,61, 2. Pezer (Bosna) 20,68, 3. Žunič (Chorv.) 20,54.

Ženy:

60 m: 1. Swobodová (Pol.) 7,21, 2. Seidlová (ČR) 7,25, 3. Samuelová (Niz.) 7,29, 300 m: 1. Horvatová 37,34, 2. Zupinová (obě Slovin.) a Pírková (ČR) obě 37,60, 3000 m: 1. Obiriová 8:38,81, 2. Chepkoechová (obě Keňa) 8:39,15, 3. Workuová (Et.) 8:39,55, …10. Vrzalová 8:57,07, Hálová (obě ČR) nedokončila, výška: 1. Heraščenková (Ukr.) 193, 2. Hrubá (ČR) 193, 3. Tabašnyková (Ukr.) 191, tyč: 1. Maláčová 442, 2. Švábíková 432, …Ptáčníková (všechny ČR) bez výkonu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 33 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy