Smazat všechny rekordy kvůli dopingu? Jsem proti, říká Špotáková

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 1. 2017 17:30
Oštěpařka Barbora Špotáková po zisku bronzové medaile na olympijských hrách v Riu prozradila, že si chce svoji kariéru prodloužit až do další olympiády v roce 2020, která se uskuteční v Tokiu. Proto samozřejmě v plánu na letošní sezonu má nejprve náročnou přípravu a od května několik závodů s vrcholem na srpnovém mistrovství světa v Londýně. "Myslím na stupeň nejvyšší a věřím, že by to mohlo vyjít," usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Milan Kammermayer

Jak trávíte současné mrazivé a zasněžené dny?

Jsem z Jablonce, kde jsme někdy měli i přes dva metry sněhu, takže letošní nadílka pro mě není něco nečekaného. Věnuji se hlavně malému Janečkovi, doma si hodně kreslíme a venku dost sáňkujeme. Jsou to příjemné radovánky. Ty však skončí hned po neděli, kdy se v rámci přípravy vydám do Jizerských hor na běžky. Moc se mi do té dřiny nechce, ale snad mě posílí a třeba i potěší.

Dnes jste pokřtila knihu 120 let české atletiky. Myslíte si, že aspoň některé pasáže budou pro vás zajímavé a třeba i užitečné?

Určitě, vždy právě oštěp má nádhernou českou stopu. Hodně poznatků jsem už získala od největších osobností – Dany Zátopkové a Jana Železného. Teď se moje znalosti z oštěpařského světa ještě rozšíří. Je to knížka, která bude poučná pro dlouhou řadu atletů, kteří toho o historii tohoto sportu moc nevědí.

Zmiňujete historii. Jaký je váš názor na úvahu zrušit kvůli pravděpodobnému dopingu všechny dosavadní rekordy?

S tím nesouhlasím a moc by mě to, hlavně kvůli držitelům rekordů, mrzelo. Vždyť špičkových výkonů dosáhli výjimeční atleti. V každém nádherném výkonu vždy převažuje lidská stránka než nějaký povzbuzující prostředek. Dovedete si představit, že by třeba někdo vymazal rekordy Honzy Železného? Navíc jsou sporty, které doping moc neovlivní. Mrzelo by mě to, že by to postihlo borce, kteří byli před námi. I v dnešní době se najde atlet, který dopuje, takže smysl to nedává.

Začínáte přípravu na novou sezonu, v níž máte vysoké cíle. Zajímáte se také o své soupeřky?

Ze zkušeností mohu prozradit, že jsou atleti, kteří toho o svých soupeřích ví skoro všechno, což je však spíš svazuje, než aby jim to pomohlo. Většinou jsem o svých největších soupeřkách nevěděla skoro nic a jen jsem věřila, že je můžu porazit. Je tedy lepší se o ostatní moc nezajímat, ale starat se hlavně o sebe a věřit si.

Máte už stanovený pevný program na nejbližší měsíce?

Je hodně podobný loňskému. Po už zmíněných Jizerských horách mě čeká soustředění v Nymburku, znovu běžky v Harrachově a v březnu soustředění na Kanárských ostrovech. V dubnu se opět vydám do maďarského Debrecínu a v květnu už jsou na programu první závody.

Co všechno chcete zvládnout?

Několik závodů v Diamantové lize a potom úspěšné vystoupení na mistrovství světa v Londýně. Chci se na vrchol sezony co nejlépe připravit, abych na šampionát odjela s reálnými šancemi na zlatou medaili.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy