Skvělý Maslák získal stříbro na stovce. Zlepšení by mělo přijít i na čtvrtce, věští

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 6. 2017 7:00
Pavel Maslák nezávodí na republikovém šampionátu ve své nejsilnější disciplíně, ale piluje rychlost na čistě sprinterských distancích. V sobotu bojoval se soupeři na stovce a skončil pouze o jednu setinu za vítězem Zdeňkem Stromšíkem. Výborným časem 10,30 si zlepšil osobní maximum, což by se podle něj mělo promítnout i na delších tratích.
Pavel Maslák si v sobotu zlepšil osobní rekord na stovce a skončil o setinu druhý. V neděli ho čeká 200 metrů.
Pavel Maslák si v sobotu zlepšil osobní rekord na stovce a skončil o setinu druhý. V neděli ho čeká 200 metrů. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Byl to skvělý závod a trval něco málo před deset sekund. Všichni tři medailisté v běhu na 100 metrů dokázali své výkony stlačit pod 10,38, první dva si dokonce zlepšili osobní rekord. Vítkovický Zdeněk Stromšík zvítězil o jedinou setinu před Pavlem Maslákem, bronz bral Jan Veleba.

Maslák na domácím šampionátu tradičně startuje na stovce a dvoustovce, vždyť ze čtvrtky nemá v Čechách jediný titul. Stovku ovládl v roce 2011, dvojnásobnou trať pak v letech 2012, 2013 a 2015. V Třinci rodák z nedalekého Havířova trend nezměnil a v sobotu si zazávodil na nejkratší distanci.

S přehledem prošel do finále a v jeho závěru dotáhl Stromšíka s Velebou. Na chvíli se i Maslákovi zdálo, že proťal pomyslnou pásku jako první, a začal se radovat. Radost z vítězství nakonec přetransformoval na radost z nového osobního rekordu. Stromšík byl totiž v čase 10,29 o setinu rychlejší.

Po proběhnutí cílem jste se hodně radoval. Myslel jste si, že jste první, anebo to byla radost z výborného času?

Původně jsem se radoval, že jsem první. Myslel jsem, že jsem vyhrál. Pak jsem viděl čas. A aby to nevypadalo blbě, radoval jsem se kvůli času (smích). Radoval jsem se oprávněně, zlepšil jsem si osobák z 10,36 na 10,30.

Co může znamenat zlepšení na stovce pro čtvrtku?

Každé zlepšení by mělo být zlepšením v dalších disciplínách. Jsem rychlejší na stovce, měl bych být rychlejší i na dvoustovce a čtvrtce.

Počítal jste s tím, že můžete bojovat na stovce o medaili? Cítil jste formu?

Věděl jsem, že rychlostní forma je dobrá, ale zase na druhou stranu podmínky nebyly na stovce úplně ideální. I když po dešti se nakonec vyčasilo a bylo jakž takž teplo. Rozhodně jsem nečekal tak rychlý čas.

Říkal jste, že si dáte řízek se salátem. Pomohlo to?

Měl jsem včera řízek se salátem. Je možné, že i to mě nakoplo.

Vypadá to, že celý český sprint jde nahoru. Byli jste všichni tři medailisté srovnaní ve skvělých časech…

Ano, určitě. Zdeněk Stromšík běhá podobné časy stabilně, Honza Veleba taky. Tady zaběhl velmi dobře i čtvrtý Dominik Záleský. Je to vyrovnanější, lepší a vyhecovanější. Posune nás to k lepším výkonům, jde to ruku v ruce.

Máte teď po vydařené stovce větší očekávání vzhledem k 200 metrům?

Možná budu očekávat osobák, udělám třeba i český rekord. Ale zase pokud bych toho očekával příliš, je možné, že bych to přepálil. Musím jít dále s pokorou.

Je těžké se i na kratších tratích srovnat tak, abyste závod nepřepálil? To se vám stalo nedávno na Odložilově memoriálu…

Na stovce je to něco jiného než na dvoustovce a čtvrtce. Na stovce je důležitá uvolněnost. Pokud moc chcete, uvolněnost tam není, což je špatně.

V rozběhu jste kontroloval postup z druhého místa, ale finále jste musel běžet z osmé dráhy. Nebyla to komplikace?

Ne, to určitě komplikace nebyla. Měl jsem trochu v plánu pošetřit síly v rozběhu, rozhodně jsem netoužil po prvním místu, nemusím si nic dokazovat. S osmou dráhou jsem počítal a bylo pro mě výhodné, že jsem neběžel s ostatními v kontaktu. Mohl jsem si běžet to, na co mám.

Když vám to na stovce tak pěkně jde, nepřemýšlíte o tom, že byste na Zlaté tretře prohnal Bolta, který tam bude startovat naposled?

Ne ne, to si nemyslím. To bych ho moc neprohnal (smích).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy