Šest let za vraždu je málo. Žalobce požaduje u odvolacího soudu delší trest pro atleta Pistoriuse

ČTK ČTK
3. 11. 2017 14:22
Případ slavného handicapovaného atleta Oscara Pistoriuse se v Jihoafrické republice vrátil před Nejvyšší odvolací soud. Žalobce totiž požaduje pro šestinásobného paralympijského vítěze delší než šestiletý trest vězení, ke kterému byl odsouzen loni v létě za vraždu přítelkyně.
Oscar Pistorius
Oscar Pistorius | Foto: Reuters

Bloemfontein - Třicetiletý Oscar Pistorius byl nejprve shledán vinným ze zabití z nedbalosti a v říjnu 2014 dostal pětiletý trest, z něhož byl po roce propuštěn do domácího vězení. Předloni však odvolací soud čin překvalifikoval na vraždu a poslal atleta s podkolenními amputacemi na šest let za mříže.

Prokuratura to však označila za šokující a nízký trest a u Nejvyššího odvolacího soudu si vymohla další proces. Pro světovou celebritu požaduje patnáctileté vězení.

Pistorius zastřelil přítelkyni Reevu Steenkampovou na Svatého Valentýna před čtyřmi lety u nich doma. Údajně v domnění, že je to zloděj, vystřelil několikrát přes dveře koupelny. Trest si odpykává ve věznici v Pretorii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy