Sekanová ve steeplu doběhla daleko za nejlepšími, Nor Warholm se postaral o největší překvapení MS

Aktualizováno 9. 8. 2017 23:21
V hustém dešti se Sekanová při své premiéře na šampionátu snažila držet v hlavní skupině, ale v závěru jí došly síly.
Lucie Sekanová (ilustrační foto)
Lucie Sekanová (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Londýn - Lucie Sekanová skončila na mistrovství světa v Londýně v rozběhu na 3000 metrů překážek předposlední. Jediná česká zástupkyně v dnešním programu šampionátu na postup v konkurenci běžkyň s mnohem lepšími časy pomýšlet nemohla, ale výkon 10:09,67 byl hodně za jejími možnostmi.

V hustém dešti se Sekanová při své premiéře na šampionátu snažila držet v hlavní skupině, ale v závěru jí došly síly a cílem proběhla téměř půl minuty za vítěznou Němkou Gesou Krauseovou. Za svým letošním maximem z mistrovství Evropy družstev v Lille zaostala o 25 sekund.

"Jsem nespokojená. Samozřejmě jsem chtěla lepší čas, ale bohužel se to rozběhlo hodně pomalu. Bylo těžké v chumlu s holkama závodit, vybírat si místa na skok. Bere mi to hodně sil, nejsem na to zvyklá," popisovala novinářům. Jejímu výkonu neprospělo ani nevlídné počasí, které v Londýně panovalo. "Docela foukalo a deštěm hodně vytuhly ruce a nohy. Nebylo to úplně ideální, no," posteskla si Sekanová.

Účast na světovém šampionátu pro ni byla náplastí na loňské zklamání, kdy jí těsně unikl limit pro olympijské hry v Riu. Závodila díky pozvánce od mezinárodní federace IAAF. "Pozvánku jsem čekala, připravovali jsme se k tomu, i když jsem tušila, že to bude na hraně," doplnila běžkyně, která v součtu tří rozběhů obsadila 37. místo.

Nejrychleji zvládla rozběh Beatrice Chepkoechová z Keni za 9:19,03. Ale olympijská vítězka Ruth Jebetová z Bahrajnu doběhla hned za ní a bylo na ní jasně vidět, že si rozhodující útok schovává až na finále. Většina favoritek postoupila bez problémů, ale mezi vyřazenými je Sofia Assefaová z Etiopie, která v Londýně před pěti lety slavila olympijské stříbro. Doplatila na pomalý první rozběh.

O největší překvapení se postaral norský mladík

Jednadvacetiletý norský mladík Karsten Warholm vyhrál v Londýně běh na 400 m překážek v čase 48,35 s a postaral se o největší překvapení mistrovství světa. Rychlým začátkem zaskočil všechny favority a první pozici, na níž vbíhal do cílové rovinky, udržel.

Yasmani Copello vybojoval s odstupem 14 setin stříbro pro Turecko. Největší favorit Američan Kerron Clement, dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Ria de Janeiro, se musel spokojit s bronzem.

I čtvrtka žen měla překvapivou vítězku

O další senzaci na atletickém mistrovství světa v Londýně se postarala Američanka Phyllis Francisová vítězstvím v běhu na 400 m v čase 49,92 s. Její krajanka a nejúspěšnější atletka historie MS Allyson Felixová získala bronz. Největší favoritka olympijská vítězka Shaunae Millerová-Uibová z Baham vbíhala do cílové rovinky na prvním místě, ale skončila bez medaile.

Dva roky neporažená čtvrtkařka z Baham očividně v souboji s Felixovou přepálila tempo. V závěru se téměř zastavila a přes ni se přehnala trojice soupeřek.

Nejvíc sil měla Francisová, s níž se příliš nepočítalo. Salva Eid Násirová z Bahrajnu doběhla druhá a Felixová vybojovala už čtrnáctou medaili z mistrovství světa. Bilanci bude moci vylepšit ještě ve čtvrtkařské štafetě.

Déšť kazil zážitek nejen fanouškům

Déšť dělal problémy kladivářům, kteří klouzali v mokrém kruhu, i dálkařkám. Kvalifikační limit 670 cm zůstal pro všechny vzdálený, nejblíž se k němu na čtyři centimetry dostala Ruska Darja Klišinová, startující v rámci nezávislé výpravy. Na postup do finále nakonec stačilo jen 646 centimetrů.

Britský vytrvalec Mo Farah pět dní po titulu na 10.000 m udělal první krok ke čtvrtému zlatu na poloviční trati a celkově pátému double v podobě vítězství na obou vytrvaleckých tratích na MS a olympijských hrách. Bez problémů postoupil do sobotního finále, které bude posledním mistrovským závodem na dráze v jeho bohaté kariéře.

Další medaile pro Čínu

Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála soutěž koulařek výkonem 19,94 m a k dvěma bronzům a jednomu stříbru z mistrovství světa přidala kov nejcennější. Zkušená vrhačka, která letos jako jediná pokořila dvacetimetrovou hranici, se ve svém šestém finále na MS nejlépe vypořádala s deštěm smáčeným kruhem a získala pro svou zemi v Londýně první zlato.

Dvě nejlepší koulařky posledních let čtyřnásobná mistryně světa Valerie Adamsová z Nového Zélandu i obhájkyně titulu Němka Christina Schwanitzová daly přednost mateřským povinnostem. Olympijská vítězka Američanka Michelle Carterová, se 116 kilogramy nejtěžší z finalistek, měla na kluzkém povrchu velké problémy, ale 19,14 m jí až do poslední série stačilo na stříbro. Posledním pokusem ji však předstihla Maďarka Anita Mártonová vrhem dlouhým 19,49 m.