"Budeme spoléhat na vědu." Šéf atletiky ocenil omezení startu transgender plavkyň

ČTK Sport ČTK, Sport
20. 6. 2022 20:59
Šéf Světové atletiky (WA) Sebastian Coe ocenil nedělní rozhodnutí Mezinárodní plavecké federace (FINA), jež zakázala v ženských závodech start transgenderových sportovců a navrhla pro ně zavést zvláštní kategorii "open".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jak WA, tak fotbalová federace FIFA hodlají přezkoumat svá vlastní pravidla týkající se účasti sportovců po změně pohlaví.

"Máme tu mezinárodní federaci, která uplatňuje své právo stanovit pravidla, jež jsou v nejlepším zájmu jejího sportu. A takhle by to mělo být. Vždy jsme měli názor, že biologie je důležitější než pohlaví, a podle toho budeme pokračovat v přezkoumávání našich pravidel. Budeme spoléhat na vědu," řekl BBC Coe k rozhodnutí FINA, které kritizovali obhájci práv trans lidí.

FINA odsouhlasila, že plavkyně, jež se narodily jako muži, budou moci startovat v ženských soutěžích pouze v případě, že neprošly částí chlapecké puberty. Světová atletika aktuálně omezuje start pro transgenderové sportovkyně a sportovkyně s odlišným sexuálním vývojem v některých ženských běžeckých disciplínách na základě množství testosteronu, jenž nesmí překročit hranici pět nanomolů na litr krve.

"Budeme pokračovat ve výzkumu a přispívat k rostoucímu souboru důkazů, že testosteron je určujícím činitelem výkonu. Na konec roku máme naplánovánu diskuzi o našich pravidlech v rámci zasedání rady," uvedl šéf WA Coe.

Mluvčí fotbalové FIFA řekl agentuře Reuters, že federace aktuálně možnost nových pravidel konzultuje.

"Diskutujeme o tom s experty. Pokud by bylo potřeba vyřešit nějaký případ před zavedením nových regulí, budeme se jím zabývat jednotlivě," uvedl mluvčí FIFA s tím, že federace sbírá názory odborníků z lékařského, právního, vědeckého a výkonnostního prostředí a od expertů na lidská práva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy