Sasínkovi bylo zle, partnerka se na to neohlížela. Člověk musí být sobec, tvrdí Mäki

ČTK ČTK
16. 8. 2022 13:17
Mílařka Kristiina Mäki v pondělí na mistrovství Evropy sledovala, jak její partner Filip Sasínek kvůli zdravotní indispozici nedokončil rozběh na 1500 metrů. Ráno opustila společný pokoj a sama si doběhla pro evropské finále.
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki | Foto: Reuters

Už při rozcvičení Sasínka rozbolela hlava tak, že měl mžitky před očima a omdléval.

"On na to trpí docela často, ale nikdy se mu to nestalo takhle při závodě. Když jsem ho viděla, že si drží nos, tak to bylo docela jasné, co s ním je," líčila Mäki, která má se Sasínkem syna Kaapa. 

"Vůbec se divím, že nastoupil, protože doma nemůže většinou dělat vůbec nic, když ho bolí hlava, má tu migrénu," doplnila s tím, že když migréna odezní, bývá Sasínek naprosto v pořádku.

Atmosféru v rodinném týmu tato událost poznamenala. "Jsme spolu na pokoji a jasně, že se líp odchází, když je člověk pozitivní, ale v tomhle musí být člověk sobec. Neohlížet se na to, nenechat se tím ovlivnit," tvrdila Mäki, jak se snažila zkoncentrovat na svůj závod.

Když ráno odcházela, Sasínek spal. "Ale předtím mi přál hodně štěstí," poznamenala.

Tentokrát byla nalosovaná do druhého běhu, který byl výrazně rychlejší než úvodní rozběh. "Já jsem si říkala, že to asi bude rychlé, protože nás na ta postupová místa bylo hodně," komentovala finalistka loňské olympiády jeho složení.

Na mistrovství světa v Eugene se po nevydařeném semifinále do finále nedostala, ale dnes si na postup věřila. "Docela jsem si oddechla, ale věděla jsem, že forma je a že když to úplně nepodělám nějak jinak, tak že by to mělo jít," uvedla Mäki.

Na kilometru si byla prakticky jistá, že se z jejího běhu bude postupovat i časem. "Při náběhu do cílové rovinky, když jsem se koukla na časomíru, bylo mi jasné, že osm bude stačit. A věřila jsem, že dvě holky říznu," hodnotila závěr rozběhu, který dokončila na kontrolované sedmé příčce.

Do finále, které se na mnichovském olympijském stadionu běží v pátek, nepostoupila zkušená Španělka Marta Pérezová, ale jinak jsou tam všechny favoritky v čele s Britkou Laurou Muirovou a Polkou Sofií Ennaouiovou.

"Pérezovou jsem tipovala na medaili, ale i tak to bude nabité finále. Stát se může všechno, nějaké zázraky se v životě dějí. Budu prostě bojovat o co nejlepší umístění. Ta startovka je hodně nabitá, jsou tam za mě dvě jasné holky na medaili, Laura a Sofie, a ta třetí medaile je k dispozici, ale je nás na ni deset," přemítala česká běžkyně s finskými kořeny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.

před 28 minutami

Vrchní státní zastupitelství zamítlo Mynářovu stížnost na postup kvůli skartované zprávě o Vrběticích

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Královna americké country hudby Loretta Lynnová zemřela ve věku 90 let ve spánku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Soud odmítl stížnost na Zemana kvůli milosti pro Baláka. Nemá pravomoc jeho rozhodnutí přezkoumat

Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají pravomoc milost přezkoumávat, anebo dokonce rušit. Nejvyšší správní soud v úterý zamítl kasační stížnost muže z Prahy, který prostřednictvím správní žaloby zpochybnil milost udělenou prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

V rozhodnutí senátu s předsedou Zdeňkem Kühnem se správní soud zabýval otázkou, zda je prezident při udělování milosti správním orgánem, a zda je tím pádem milost přezkoumatelná ve správním soudnictví. Dospěl k názoru, že nikoliv. Poukázal na to, že pravomoc k udělení milosti svěřuje prezidentovi ústava. Žádný jiný zákon ji neomezuje ani nereguluje.

"Prezident není vázán žádnými podmínkami, při jejichž splnění lze milost udělit, jeho úvaha je v tomto směru právně neomezená. Ani ten, komu má být milost udělena, nemusí splňovat žádné předpoklady," stojí v rozsudku.

Podle dokumentu prezident republiky při udílení milostí vystupuje jako ústavní orgán. Udělená milost je pak ústavním aktem a správní soudy nemají pravomoc takové akty přezkoumávat.

Nejvyšší správní soud poukázal také na starší usnesení Ústavního soudu, který v roce 2013 odmítl návrh na zrušení amnestie prezidenta Václava Klause. Uvedl tehdy, že jak hromadné amnestie, tak individuální milosti nepodléhají soudnímu přezkumu a nabízí se pouze politická odpovědnost prezidenta. Teoretickou výjimkou jsou "situace mimořádně extrémní".

Zdroj: ČTK
Další zprávy