Rozpaky, zmatky, popírání týmového ducha. To byl atletický Kontinentální pohár

ČTK Sport ČTK, Sport
9. 9. 2018 18:41
Velkou paseku ve výsledkových listinách udělalo pravidlo o postupu pouze jednoho závodníka z každého kontinentu.
Soutěž výrazně kritizoval český koulař Tomáš Staněk.
Soutěž výrazně kritizoval český koulař Tomáš Staněk. | Foto: ČTK

Ostrava - Mezinárodní atletická federace se pokusila přilákat pozornost diváků revoluční změnou pravidel, kterou uplatnila při Kontinentálním poháru v Ostravě. Novinky v určování pořadí, podle nichž už nemusí vyhrát ten, kdo předvede nejlepší výkon, však vzbudily kritiku atletů i příznivců královny sportu.

Experiment v technických disciplínách popřel týmový duch soutěže, protože závodníci z jednoho kontinentu šli v prvních třech sériích proti sobě a vzájemně se vyřazovali. V horizontálních skocích a vrzích pak kvalitu výkonů snižovala snaha nepřešlápnout ve dvou finálových sériích. Po třech pokusech se totiž začínalo od nuly a jakákoli chyba by měla fatální dopad i pro atleta, který by třeba předtím vytvořil světový rekord.

Přesvědčili se o tom evropští zástupci v diskařském kruhu. Chorvatská hvězda Sandra Perkovičová měla nejdelší pokus v soutěži 68,44 metru, ale ve finálovém duelu s Kubánkou Yaimé Pérezovou se prstem ruky dotkla země za hranicí kruhu a po neplatném pokusu skončila druhá. Úřadující mistr světa i Evropy v disku Andrius Gudžius přešlápl už v semifinále, takže navzdory druhému nejlepšímu výkonu v závodě skončil třetí.

Ještě větší paseku ve výsledkových listinách udělalo pravidlo o postupu pouze jednoho závodníka z každého kontinentu. Oštěpař Jakub Vadlejch měl druhý nejlepší výkon, přesto skončil až pátý. Podobně jako americký koulař Ryan Crouser. I Tomáš Staněk by se vešel do semifinálové čtveřice, kdyby se nemusel sklonit před Polákem Michalem Haratykem.

Ve vertikálních skocích podobné pravidlo neplatilo. Proto nebylo náhodou, že jednou z nejatraktivnějších disciplín byla ženská tyčka, která se obešla bez veškerých inovací. Tři závodnice došly až na 485 centimetrů a vůbec neuškodilo, že dvě z nich, Ruska Anželika Sidorovová a Řekyně Katerina Stefanídiová, byly zástupkyně Evropy.

Ani postupné odebírání posledních běžců na dlouhých tratích v druhé polovině závodů se příliš neosvědčilo. Vytrvalci nejsou zvyklí finišovat v závěru každého kola, jeden z favoritů steeplu Sufján El Bakkali z Maroka v nezvyklé tlačenici šlápl na okraj dráhy a zranil se. Kdyby odstoupil o pár metrů dřív, bral by dva body pro Afriku, po proběhnutí cílem kola však dostal nulu, protože nebyl vyřazen rozhodčím, ale vzdal.

Zmatky nastaly i v ženském steeplu, kde se rozhodčím nepodařilo "odchytit" poslední Weynshet Ansaovou z Etiopie. Francouzka Ophélie Claude-Boxbergerová pak byla v cíli dalšího kola překvapená, když se dozvěděla, že vypadla, přestože má ještě soupeřku za sebou. Protest evropského týmu neuspěl.

Také se ukázalo, že některé kontinentální týmy nejsou schopné plnohodnotně obsadit všechny disciplíny. Například africké tyčkařky končily už na čtyřech metrech, to se jejich soupeřky ještě ani nezačaly rozcvičovat. Také nasazení náhradníka pro případ, že se někdo zraní, se ukázalo být poněkud problematické. Novozélandský sprinter Joseph Millar zaskočil za diskaře a získal pro asijsko-pacifický tým bod za výkon 27,15, který by nestačil na vítězství ani v žákovských soutěžích.

Na mužské čtvrtce se Jihoafričan Thapelo Phora zranil na začátku závodu, ale dokulhal do cíle s vidinou zisku alespoň jednoho bodu. Po heroickém výkonu byl ale stejně diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jižní Koreu sužují povodně kvůli monzunovým dešťům, vyžádaly si již 30 obětí na životech

Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc sužují Jižní Koreu. Více než 3700 lidí přišlo kvůli nim o střechu nad hlavou a nejméně 12 osob se pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na korejské ministerstvo vnitra.

Voda zaplavila v Jižní Koreji obytné čtvrti i zemědělskou půdu a poškodila stovky silnic a mostů. Na řadě míst jsou hlášeny sesuvy půdy, které zničily řadu domů.

Povodně sužují i metropoli Soul, kde se rozvodnila řeka Han. Ve městě Kwangdžu na jihu země muselo být zrušeno několik místních leteckých spojů poté, co voda zaplavila runvej, informoval server televize Channel News Asia (CNA).

Podle CNA trvají vydatné deště v Jižní Koreji už skoro sedm týdnů a jsou nejdelšími monzunovými dešti v této zemi od roku 2013. Meteorologé očekávají pokračování lijáků i v dalších dnech.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Macron pořádá charitativní konferenci na pomoc Libanonu, připojí se Trump i Michel

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes spolu s OSN pořádá dárcovskou videokonferenci na pomoc Libanonu po úterním výbuchu v Bejrútu, který zničil značnou část města. Účast již přislíbil americký prezident Donald Trump či předseda Evropské rady Charles Michel.

Macron Bejrút navštívil ve čtvrtek jako první zahraniční státník po úterním výbuchu asi 2750 tun dusičnanu amonného, který byl nedbale uskladněn v místním přístavu. Rozzlobenému davu místních Macron přislíbil, že peníze na obnovu města se "nedostanou do zkorumpovaných rukou". Účastníci konference se tak dnes budou věnovat i otázce, jak peníze rozdělit, aby pomohly přímo zasaženým lidem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy