Medaili z olympiády? Proč ne, v Helceletovi to určitě je, říká Šebrle

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 3. 2017 14:17
Vizitka bývalého vicebojaře Romana Šebrle doslova září zlatem. Stal se mistrem Evropy v hale i pod otevřeným nebem, před deseti lety triumfoval na mistrovství světa a v roce 2004 dosáhl na prvenství i na olympijských hrách. Proto jeho názor na výkony současné české vicebojařské jedničky Adama Sebastiána Helceleta má určitě nemalou váhu. "Pětadvacetiletý Adam byl už jako mladíček perspektivním atletem," zdůraznil v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Adam Sebastian Helcelet
Adam Sebastian Helcelet | Foto: Reuters

Nečekal jste, že se Adam Helcelet, bronzový z posledního halového ME, na mezinárodní scéně prosadí už dřív?

V jeho rozletu ho dost přibrzdily přetržené vazy v kotníku, které si vyžádaly delší zdravotní přestávku. Loni si však z evropského šampionátu přivezl stříbrnou medaili z desetiboje a letos na sebe upozornil bronzovým kovem v hale. To jsou velice pěkné úspěchy, které jen potvrzují stále se zvyšující výkonnost. Určitě mu pomohla pohoda v tréninkové skupině Josefa Karase, což nese své ovoce.

V kterých disciplinách vidíte jeho největší rezervy?

Především s uspokojením kvituji jeho zlepšení na překážkách, v dálce i v kouli. Kvalitní má i tyčku, zatímco zlepšit se potřebuje hlavně v disku. Tím už jsme se dostali do desetiboje, v němž oštěp má dobrý a závěrečných 1500 metrů je schopen zvládnout velkou vůlí.

Sedmiboj v hale a desetiboj venku je jistě velký rozdíl. Může tedy více prozradit jeho jarní vystoupení v tradičním Götzisu?

Určitě, ale už i hala něco napověděla. Do Götzisu však asi zase přijede řada současných špičkových desetibojařů a bude zajímavé, jak si Adam v této společnosti povede. Podle mého názoru má v sobě potenciál na 8500 bodů, Chce to teď posunout některé disciplíny na trochu vyšší úroveň, což je v jeho silách.

Takže třeba na srpnovém mistrovství světa v Londýně by mohl bojovat o přední umístění?

Věřím, že skončí do šestého místa, medaile by byla samozřejmě super. Musí však pokračovat v současné náročné přípravě a nemít zdravotní problémy. Pokud se vydá touto cestou, tak může najít cestu na stupně vítězů i na olympijských hrách. Vždyť je mu teprve 25 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy