Ptáčníkovou brzdí stehenní sval, přesto chce z mistrovství Evropy i Ria medaile

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
21. 6. 2016 16:52
Česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková chce medaile z nejbližších vrcholných akcí i přesto, že ji v poslední době trápí bolavý stehenní sval. V rozhovoru pro Aktuálně.cz ale přiznala, že je se vstupem do sezony spokojená a teď už jen doufá v rychlé uzdravení.
Jiřina Ptáčníová
Jiřina Ptáčníová | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Tyčkařku Jiřinu Ptáčníkovou trápí už přes měsíc zadní stehenní sval, čeká na vyšetření magnetickou rezonancí, ale za dva týdny na mistrovství Evropy a potom i na olympijských hrách chce tato šampionka starého kontinentu z roku 2012 dosáhnout na některou z nejvyšších příček.

„Jeden den mě sval bolí a druhý den se cítím výborně. Věřím, že to nebude nic vážného,“ usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Když se vrátíme do zimních měsíců. Neměla jste už v této době menší zdravotní problémy?
Spíš bych řekla větší než menší. Záněty průdušek mě každý měsíc poslaly na deset dní s horečkami do postele. Stejné to bylo už loni, což není normální, takže jsem to objednáním na imunologii už začala řešit. Bylo to náročné období, v němž jsem neúčast na halovém mistrovství světa v Portlandu obrečela.

Zlepšil vám náladu aspoň příznivý vstup do sezony?
Až na výjimky jsem mohla být se stabilními výkony spokojena, třikrát jsem přešla přes 460 centimetrů. Zatím se mi však v žádném závodě nepodařilo dosáhnout takového skoku, jaké se mi daří v tréninku.

Od poloviny května si stěžujete na pobolívání ve stehenním svalu. Jaký je váš současný zdravotní stav?
Začalo to při rozcvičení na extraligu v Plzni, a proto jsme pak s trenérem zvolili lehčí tréninky. Svalu se nelíbí především dlouhá přestávka mezi rozcvičením a prvním skokem, případně mezi jednotlivými skoky. Řešením by možná bylo vstoupit do závodu přímo, ale ve velkých soutěžích mě zase čekají dlouhé přestávky, takže je potřeba nějaká léčebná kůra.

Jaký je názor lékařů?
Sono prozradilo, že ve svalu není žádná trhlinka a nic závažného. Je však oteklý a tlačí na úpony, nemá prý správný metabolismus. Více snad prozradí vyšetření magnetickou rezonancí. Zatím se jen pořád hlídám z obavy, že se sval, který třeba i delší dobu nebolí, znovu ozve.

Jak velká je naděje, že se zúčastníte zítřejší tradiční Pražské tyčky na Václavském náměstí?
Je to zajímavý závod s výbornou diváckou kulisou, na kterém nechci chybět. Zkusím se rozcvičit a udělám maximum, abych se ho zúčastnila.

Už 7. července je skok o tyči v programu evropského šampionátu v Amsterdamu. Tam také nechcete chybět?
V žádném případě. Věřím totiž, že dosavadní brzda v mém stehenním svalu za nejbližší dva týdny ustoupí a budu už stoprocentně v pořádku. Je to první ze dvou letošních největších akcí, kterou nemohu vynechat.

Splnila jste i olympijský limit, takže co všechno vás ještě čeká před odletem do Ria?
Soustředění a ještě se chci zúčastnit jednoho či dvou závodů, abych na tyči získala potřebnou jistotu. Je to technická disciplina a v ní nějaká delší přestávka před významným závodem není optimálním řešením.

A s jakými představami se na dvě největší letošní akce vydáte?
Už dlouho jsem nenašla cestu na stupně vítězů. Takže v Amsterdamu i v Riu je mým prvním cílem projít úspěšně kvalifikací a ve finále pak bojovat o nejvyšší příčky.

 

Právě se děje

Další zprávy