Překážkářka Hejnová suverénně postoupila. Naopak Rosolová končí před branami finále

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2017 23:10
Překážkářka Zuzana Hejnová bez problému postoupila do finále běhu na 400 metrů překážek. Naopak Denisa Rosolová vypadla v semifinále.
Zuzana Hejnová po doběhu semifinále.
Zuzana Hejnová po doběhu semifinále. | Foto: Reuters

Londýn - Zuzana Hejnová na mistrovství světa suverénně vyhrála své semifinále v běhu na 400 m překážek a s vypuštěným závěrem dosáhla času 54,59 s, nejlepšího ze všech finalistek. Denisa Rosolová nezopakovala v Londýně výkon z rozběhu, ve svém semifinále skončila až šestá v čase 56,40 s a do čtvrtečního finále nepostoupila.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová ukázala, že je na dovršení zlatého hattricku připravena. V cílové rovince už bylo jasné, že ji jedno ze dvou přímých postupových míst neunikne, ale přesto se hladce vzdálila i Američance Kori Carterové. Na stejném stadionu získala před pěti lety olympijský bronz a teď může přemýšlet o další medaili.

Tehdy byla ve finále i Denisa Rosolová, ale tentokrát se jí to nepovedlo. Na rozdíl od rozběhu, kdy začínala opatrně a v závěru zrychlovala, dnešní semifinále rozběhla ostřeji, ale v cílové rovince jí viditelně docházely síly. Čas 56,40 s byl téměř o sekundu horší než ten z rozběhu, na finále bylo potřeba zaběhnout 55,33.

Keňani drží nadvládu

V běhu na 3000 m překážek od triumfu Itala Francesca Panetty v roce 1987 nevyhrál na mistrovství světa ani na olympijských hrách nikdo, kdo by se nenarodil v Keni. Tradice zůstala zachována, postaral se o to olympijský vítěz Conseslus Kipruto v čase 8:14,12.

Čtyřikrát po sobě bral světové zlato pětatřicetiletý Kiprutův krajan Ezekiel Kemboi, ale v Londýně startoval jen na divokou kartu a brzy soupeřům nestačil. Tempo udával Američan Evan Jager, který přiletěl s nejlepším světovým časem. Ve finiši ho však předstihl Kipruto a měl tolik sil, že si v cílové rovince mohl dovolit zdravit fanoušky. Pro stříbro si doběhl Suffíani Elbakkálí z Maroka.

Francouz uhájil zlato

Běh na 800 m skončil překvapivě evropským triumfem, což se na MS nestalo od roku 2001. Postaral se o to Francouz Francouz Pierre-Ambroise Bosse v čase 1:44,67, stříbro získal stejně jako v Pekingu Polák Adam Kszczot, který předvedl fantastický finiš ze zadní pozice. Keňa o svůj trumf přišla ještě přes šampionátem, neboť světového rekordmana Davida Rudishu vyřadilo zraněné stehno.

Jeho krajan a autor nejlepšího letošního času Emmanuel Korir vypadl už v semifinále. Čest Keni zachraňoval Kipyegon Bett, ale stačilo to jen na třetí místo. Největší favorit Nijel Amos z Botswany, který tady v roce 2012 získal stříbro, skončil až pátý.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy