Pražský maraton slaví jubileum. Hlavní město čeká souboj Afričanů i řada uzavírek

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 5. 2019 7:51
Afričtí běžci jsou tradičně favority Pražského maratonu, jehož 25. ročník odstartuje dnes v 9:00 na Staroměstském náměstí. Pro domácí vytrvalce bude závod bojem o mistrovské tituly.
Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp.
Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp. | Foto: ČTK

Vítězství mezi ženami bude obhajovat Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová, která si loni v Praze vytvořila osobní rekord 2:24:19. Na měsíc staré druhé místo v půlmaratonu v české metropoli se pokusí navázat Keňanka v izraelských barvách Lonah Salpeterová, úřadující mistryně světa v běhu na 10.000 metrů z Berlína.

V mužském startovním poli má nejkvalitnější osobní rekord marocký rekordman Mahdžúb Dazza, který v prosinci ve Valencii zaběhl čas 2:05:26. K favoritům patří také Keňané Amos Kipruto a Stephen Chebogut.

Domácí titul bude obhajovat Jiří Homoláč, který ale od konce minulého týdne bojoval s virózou. Na startu budou i další medailisté z loňska Vít Pavlišta a Petr Pechek.

Otevřený je ženský mistrovský závod, protože kvůli zranění nepoběží bronzová medailistka z mistrovství Evropy Eva Vrabcová Nývltová ani limitářka pro letošní mistrovství světa Marcela Joglová. Na třetí titul za sebou bude útočit dvaačtyřicetiletá Petra Pastorová.

Mapu závodu najdete ZDE

Zákazy vjezdu i změny linek MHD

Závod výrazně ovlivní pražskou dopravu. Policisté budou postupně zastavovat provoz po celé trase maratonu. Změny se dotknou i řady tramvajových a autobusových linek, naopak metro bude posíleno. Předpokládaný konec je kolem 16:00.

Po celé trase budou policisté a městští strážníci podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu. "Jednotlivé úseky budou uzavřené na nezbytně nutnou dobu a poté, co jimi proběhne poslední závodník, bude v těchto úsecích provoz opět obnoven," ujistil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policie žádá řidiče, aby respektovali její pokyny, a pokud možno se tak centru města vyhnuli.

Kvůli běhu budou v neděli upraveny trasy řady tramvajových a autobusových linek, a to přibližně v době od 8:45 do 16:15. Úplný přehled změn zveřejnil pražský dopravní podnik na svém  webu. Pro dopravu v centru města doporučuje podnik použít přednostně metro, které bude mít posílený provoz.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy