Pražský maraton slaví jubileum. Hlavní město čeká souboj Afričanů i řada uzavírek

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 5. 2019 7:51
Afričtí běžci jsou tradičně favority Pražského maratonu, jehož 25. ročník odstartuje dnes v 9:00 na Staroměstském náměstí. Pro domácí vytrvalce bude závod bojem o mistrovské tituly.
Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp.
Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp. | Foto: ČTK

Vítězství mezi ženami bude obhajovat Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová, která si loni v Praze vytvořila osobní rekord 2:24:19. Na měsíc staré druhé místo v půlmaratonu v české metropoli se pokusí navázat Keňanka v izraelských barvách Lonah Salpeterová, úřadující mistryně světa v běhu na 10.000 metrů z Berlína.

V mužském startovním poli má nejkvalitnější osobní rekord marocký rekordman Mahdžúb Dazza, který v prosinci ve Valencii zaběhl čas 2:05:26. K favoritům patří také Keňané Amos Kipruto a Stephen Chebogut.

Domácí titul bude obhajovat Jiří Homoláč, který ale od konce minulého týdne bojoval s virózou. Na startu budou i další medailisté z loňska Vít Pavlišta a Petr Pechek.

Otevřený je ženský mistrovský závod, protože kvůli zranění nepoběží bronzová medailistka z mistrovství Evropy Eva Vrabcová Nývltová ani limitářka pro letošní mistrovství světa Marcela Joglová. Na třetí titul za sebou bude útočit dvaačtyřicetiletá Petra Pastorová.

Mapu závodu najdete ZDE

Zákazy vjezdu i změny linek MHD

Závod výrazně ovlivní pražskou dopravu. Policisté budou postupně zastavovat provoz po celé trase maratonu. Změny se dotknou i řady tramvajových a autobusových linek, naopak metro bude posíleno. Předpokládaný konec je kolem 16:00.

Po celé trase budou policisté a městští strážníci podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu. "Jednotlivé úseky budou uzavřené na nezbytně nutnou dobu a poté, co jimi proběhne poslední závodník, bude v těchto úsecích provoz opět obnoven," ujistil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policie žádá řidiče, aby respektovali její pokyny, a pokud možno se tak centru města vyhnuli.

Kvůli běhu budou v neděli upraveny trasy řady tramvajových a autobusových linek, a to přibližně v době od 8:45 do 16:15. Úplný přehled změn zveřejnil pražský dopravní podnik na svém  webu. Pro dopravu v centru města doporučuje podnik použít přednostně metro, které bude mít posílený provoz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy