Poláci válcují Evropu a esa nemají jen mezi vrhači. Chceme být znovu nejlepší, plánují směle

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 8. 2018 7:31
Polští atleti obhajují v Berlíně pozici nejúspěšnější výpravy a se sběrem cenných kovů začali rázně. Naprosto opanovali mužskou soutěž kladivářů a koulařů, senzační zlato přidala také koulařka Paulina Gubová. A to na stůl nevyložili zdaleka všechny trumfy.
ZLATÁ RADOST. Paulina Gubová (vlevo) získala na ME třetí zlatou medaili pro polskou výpravu.
ZLATÁ RADOST. Paulina Gubová (vlevo) získala na ME třetí zlatou medaili pro polskou výpravu. | Foto: Reuters

Berlín - Zatímco fotbalové mistrovství světa skončilo pro Poláky záhy a ostudně, zato evropský šampionát atletů postupuje podle jejich not. Před dvěma lety v Amsterdamu získali Poláci vůbec nejvíce medailí ze všech a letos v Berlíně jsou na nejlepší cestě velký úspěch zopakovat.

Hned v první finálový den pro sebe urvali rovnou čtyři medaile, v sektoru koulařů i kladivářů brali zlato a stříbro. Michal Haratyk poslal své náčiní do vzdálenosti 21,72 metru, odolal ataku o šest centimetrů kratšího Konrada Bukowieckého a oba potom mohli křepčit s polskou vlajkou.

Slovutnému Davidu Storlovi, který doma útočil na čtvrtý titul evropského šampiona v řadě, nechali bronz. "Jsem za Konrada rád, ale před finále jsem se ho bál, považoval jsem ho za největšího soupeře," řekl Haratyk na adresu teprve jednadvacetiletého parťáka z reprezentace.

Ještě pár minut před koulaři zaznamenali double polští kladiváři. "Skvělý den pro polské vrhače a naši atletiku. Děláme všechno pro to, abychom byli nejlepší tým," zářil Bukowiecki. Kladivo Wojciecha Nowického dolétlo za 80 metrů a trojnásobný mistr světa Pawel Fajdek skončil stříbrný.

"Wojciech je můj dobrý kamarád a házel jako šampion," uznal Fajdek. "Polsko bylo ve vrhačských disciplínách vždycky silné, už je to tradice," povídal koulař Haratyk. "Polská atletika je aktuálně na vysoké úrovni, snad budeme zase na čele medailového pořadí. Budu fandit," dodal.

Ve středu přidala pátou medaili Paulina Gubová, a potřetí zlatou. "Možná jsem doufala, že bych mohla bojovat o stříbro, bronz, ale nenapadlo by mě, že se stanu mistryní Evropy," usmívala se sedmadvacetiletá polská koulařka, která byla dosud nejlépe pátá na halových šampionátech.

Muži za sebou nechali Storla, Gubová zase posledním šestým pokusem přehodila Christinu Schwanitzovou, další německé želízko. "Cítila jsem se silně po psychické stránce, což bylo na konci důležité," radovala se Gubová. Její krajanka Klaudia Kardaszová obsadila čtvrtou pozici.

Evropského šampionátu se účastní rekordních 86 polských atletů, kteří navazují na 12 cenných kovů z Amsterdamu. Šest zlatých, pět stříbrných a jedna bronzová tehdy stačily na celkové vítězství právě před Němci.

Také na loňském mistrovství světa v Londýně brali Poláci úctyhodných osm medailí a není divu, že měli před startem probíhajícího klání velké oči. Sportovní ředitel Polské atletické asociace Krzystof Kecki si přál znovu osm zářezů, někteří odborníci ustřelili dokonce k dvaceti.

Jednoznačnou favoritkou ženského kladiva je Anita Wlodarczyková, bez šance na medaili navíc není třetí z loňského MS, Malwina Kopronová. V mužské tyči obhajuje zlato z Amsterdamu Robert Sobera a očekává se, že do finále projde také Piotr Lisek, stříbrný z Londýna.

Na patnáctistovce budou Poláci držet palce Marcinu Lewandowskému, na poloviční distanci je obhájcem evropského zlata Adam Kszczot. A nezapomínejme ani na štafety, historicky silnou polskou disciplínu.

"Na štafety se hodně zaměřují a dávají si záležet na všech detailech. Když s nimi občas jedeme na soustředění, připadá nám, že snad každý atlet má svého fyzioterapeuta," podivovala se ve studiu České televize bývalá vynikající čtvrtkařka Taťána Netoličková, dříve Kocembová.

"Myslím, že dlouhodobě systematicky pracují s mládeží," přidala mistryně světa z roku 1999 v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová. Mistrovství Evropy potrvá ještě tři dny a medailových příležitostí zbývá pořád dost.

 

Právě se děje

Další zprávy