Pět centimetrů od bronzu? Bolí to, neprodal jsem, na co jsem měl, smutní koulař Staněk

ČTK ČTK
7. 8. 2017 6:37
Medaile z mistrovství světa byla pro Tomáše Staňka opravdu blízko. Jeho koule letěla o pět centimetrů kratší trajektorií, než by bylo potřeba. Sám je nyní hodně zklamaný, protože cítil formu.
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk | Foto: Reuters

Londýn - Český rekordman Tomáš Staněk si při premiéře ve finále mistrovství světa zvykal na zbrusu nové koule i na jiný kruh, než na kterém se házela kvalifikace. Věděl, že v Londýně byla medaile blízko. Utekla mu o pět centimetrů, takže zatím nedokázal ocenit čtvrté místo jako úspěch.

Šestadvacetiletý Staněk do finále velké soutěže poprvé postoupil na březnovém halovém mistrovství Evropy, kde z toho bylo stříbro. Druhým nejlepším Evropanem byl i tentokrát, ale stačilo to jen na čtvrtou příčku. Ta měla pro českého rekordmana hořkou příchuť. "Je to čtvrté místo na světě, to zase tak špatné není, ale sám vím, na co jsem měl. Trenér to ví taky. Bolí, když to neprodáte," řekl svěřenec někdejšího úspěšného koulaře Petra Stehlíka.

Finále na velkých soutěžích má svá specifika. Koulaři závodili dva dny za sebou. Staněk i jeho soupeři si navíc museli rychle zvykat na zbrusu nové náčiní. "Byla to taková alchymie. Házíte s úplně novými koulemi. Jedinou svoji měl Joe Kovacs, kterou jsem od druhých pokusů bral. Nanesl jsem si magnézko na krk i na kouli a uklouzla mi. Pak jsem si magnézko nedával a doufal jsem, že neuklouzne," popisoval zatím nejúspěšnější český reprezentant na MS.

Vymlouvat se na to ale nechtěl. "To je velká akce, na to si musím zvyknout. Moje chyba, že jsem se netrefil," poznamenal. Možná rozhodovaly detaily. "Byly tam malé nuance. Možná stačilo zaklonit hlavu a bylo by to tam, jsou to takové technické nedokonalosti a co to udělá," uvažoval.

Věří, že postupem času nevděčnou bramborovou příčku stráví a uvědomí si, že je to vlastně úspěch. "Hodit dvakrát po sobě takové výkony, pokud si dobře vzpomínám, snad žádný Čech nehodil na velké akci takhle daleko. Dřív jsem většinou nepostoupil z kvalifikace, i když jsem na to měl. Aspoň mám to čtvrté místo. Je to určitě motivace do další práce, abych házel stabilněji," doplnil.

Věděl, že mu k cennému kovu chybí pět centimetrů, ale nenechával se tím ovlivnit. "Spíš jsem se soustředil na to, co mám udělat. Ale samozřejmě jsem věděl, že na takovéto metry se nemůžu v kruhu flákat, musel jsem to rozjíždět. Bohužel možná až moc rychle, pak jsem kouli nepředběhl, nenajela mi na prsty. Kvůli tomu jsem se netrefil," popisoval.

Kouč mu radil, aby se na ostatní neohlížel. "Abych to vzal na sebe, že to uletí ke 22. Měl pravdu, bohužel jsem to nedokázal," řekl Staněk. Po Londýnu se chystá na závod ve Varšavě a finále Diamantové ligy v Bruselu. "Bolí to hodně, asi i nějaký čas bolet bude. Ale musí se jet dál," doplnil zklamaný koulař.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy