Pár lidí jsem asi zaskočila, říká Mäki. Daří se jí skloubit atletiku a mateřství

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 6. 2021 15:43
Čtyřnásobná česká mílařská šampionka Kristina Mäki patří momentálně svým časem do kvóty 45 závodnic pro účast na olympijských hrách, ale situace se pořád mění a stoprocentní jistotu ještě nemá. Ráda by ji získala na víkendovém mistrovství republiky ve Zlíně, kde s ní o letenku do Tokia budou bojovat také Diana Mezuliániková a Simona Vrzalová.
Kristina Mäki po rozběhu na 1500 m na MS 2019
Kristina Mäki po rozběhu na 1500 m na MS 2019 | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

"Půjde nám v běhu na 1500 metrů hlavně o dobrý čas a tedy i potřebné body do rankingu," přiznala v rozhovoru pro Aktuálně cz. atletka, která se 2. ledna stala maminkou.

Věřila jste ještě před pěti měsíci, že budete schopna bojovat o účast na olympijských hrách?

Věřila, ale zároveň musím přiznat, že byly i chvíle, kdy jsem začínala pochybovat, zda se mi to podaří. Hlavně po prvních náročnějších trénincích jsem měla obavy, jestli budu schopna přípravu i stanovené podmínky zvládnout. Štěstí však stálo na mé straně.

Kdy jste s atletikou kvůli těhotenství skončila a kdy jste se k ní po porodu zase vrátila?

Do pátého měsíce těhotenství jsem trénovala dvoufázově a další tři měsíce jednou denně aspoň klusala. Měsíc po porodu jsem se k tréninku postupně vracela a běžecky stále zlepšovala. Avšak v optimální formě ještě nejsem.

Neslyšela jste i názory, že po porodu pro vás bude atletika na vedlejší koleji?

Nechyběly dokonce ani hlasy, že se s atletikou budu muset rozloučit. Že budu mít úplně jiné zájmy, denní program se výrazně změní a hlavně nebudu mít na sportování čas. A mně se podařilo i s péčí o malého drobečka velice brzy se vrátit a dokonce myslet na olympijské hry. Pár lidí jsem asi zaskočila. Jsem samozřejmě ráda, že se mi daří plnit rodičovské i atletické povinnosti, a zároveň tím chci motivovat i další sportovkyně, které mají z tohoto kroku obavy.

Váš životní partner Filip Sasínek je také špičkový atlet s nadějí na olympiádu. Jak jste absolvovali tréninky a zároveň pečovali o potomka?

První týdny jsem mu říkala, že tatínek s maminkou jdou trénovat, tak aby spal - a on mě poslechl. (smích) Výjimkou nebyly ani mé běhy s kočárkem po atletické dráze. Nebo jsme se s Filipem během dne v péči střídali.

Jak to řešíte při cestách do zahraničí?

Například na mistrovství Finska, kam stále jezdím, jsem bez něj byla deset dní a chyběl mi. Odloučení má pro mě vždy příchuť smutku. Příští týden máme jet s Filipem na soustředění do Itálie, ale ve všech takových situacích, i v případě cesty na olympiádu, je malý Kaapo (finské křestní jméno - pozn. aut.) na střídačku u babiček a dědečků.

Ještě k olympiádě. Co by pro vás účast na ní znamenala?

Vrchol mé sportovní činnosti, a pokud letenku získám, tak to bude i splnění mého životního přání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy