Školkové bacily Špotákovou nerozhodily, energii si na MS přivezla od Zátopkové

ČTK ČTK
29. 9. 2019 15:30
Oštěpařka Barbora Špotáková si na mistrovství světa přivezla rýmu i energii od olympijské vítězky z Helsinek 1952 Dany Zátopkové. Dvojnásobná olympijská šampionka a trojnásobná mistryně světa se těší na další velký závod.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: ČTK

Do Dauhá přiletěla Špotáková v sobotu a ještě v neděli měla při rozhovoru s českými novináři trochu zastřený hlas. "Rýmu jsem si přivezla z domova docela velkou. To není z klimatizace, to jsou spíš školkové bacily. Zatím mě to nepouští, ale je to pořád jenom rýma, s tím se určitě závodit dá," prohlásila.

Před odletem se setkala s legendární oštěpařkou Zátopkovou. "To bylo moc milý. Dana mi políbila ruku pro štěstí, tak doufám, že to bude mít dobrý vliv. Setkání s ní je pro každého příjemné. Neskutečná energie. To je zajímavé, jak si se sedmadevadesátiletou ženskou můžete připadat, že to v tu chvíli v té místnosti žije, je v ní plno energie. Je to skvělé. Proto asi za ní chodí tolik návštěv," uvedla osmatřicetiletá světová rekordmanka.

Týden před odletem na malých závodech v Jičíně hodila jen 58,14 metru. "Byla jsem tam hrozně unavená. Byly tam ještě nějaké okolnosti, o kterých vím jenom já. Vůbec mě to nerozhodilo, bylo to dost náročné. Tady to bude doufám úplně jiná písnička," konstatovala.

Je pro ni mnohem jednodušší se motivovat na velkých akcích. "Jinak se závodí na velkém stadionu v českém dresu, když přijdou fandit čeští diváci. To mi vždycky hrozně pomáhá, doufám, že mi to zase pomůže. Hrozně se na ten pocit těším. To je to, proč to děláme. Ten adrenalin toho velkého závodu. V tomhle věku je pro mě hodně těžké se nabudit někde v Jičíně," vysvětlila.

Českých fanoušků bude v Dauhá pomálu, proto Špotáková spoléhá na pomoc reprezentačních kolegů. "Někteří z výpravy už vypadli, tak doufám, že přijdou fandit. To mi vždycky taky pomohlo, když tam za námi seděly holky a fandily, tak doufám, že se taky objeví. Přijďte aspoň na finále," vzkázala jim.

Je příjemně překvapená, jak se jí po druhé mateřské pauze daří. "Mám formu úměrnou svému věku a tomu, co celý rok absolvuju. Je to forma úměrná tomu, co můžu mít. Ale udělali jsme maximum, cítím se dobře, rok se podařil. Jsem tu asi v nejlepší současné formě a zdravá," pochvalovala si.

V Dauhá na ni dýchla atmosféra MS. "Vynoří se takové ty vzpomínky a zaplať pánbůh, že já mám hodně hezkých vzpomínek. Můžu si vyvolávat ty příjemné věci a to, jak jsme to dělali, když se to povedlo. A dělali jsme to hodněkrát, když se to povedlo," dodala oštěpařka, která má vedle tří světových titulů také stříbro z Berlína 2009.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy