Pozdě ale přece. Oštěpař Veselý dostal bronz z olympiády v Londýně

ČTK ČTK
28. 6. 2017 19:03
Oštěpař Veselý dostal bronzovou olympijskou medaili z Londýna
Zlatá tretra 2017:  Vítězslav Veselý s bronzovou medailí z OH 2012 v Londýně,
Zlatá tretra 2017: Vítězslav Veselý s bronzovou medailí z OH 2012 v Londýně, | Foto: Milan Kammermayer

Ostrava - Oštěpař Vítězslav Veselý při dnešním slavnostním zahájení ostravské Zlaté tretry dostal bronzovou olympijskou medaili z Londýna. Ve finále v roce 2012 obsadil čtvrtou příčku, ale na stupně vítězů se posunul po diskvalifikaci stříbrného Ukrajince Oleksandra Pjatnycji, který byl při zpětném testování usvědčen z dopingu. Bezprostředně po ceremoniálu Veselý pokračoval v přípravě na svou soutěž.

Na olympiádu v roce 2012 jel Veselý jako jeden z favoritů a v kvalifikaci vylepšil osobní rekord i tehdejší světové maximum roku na 88,34 metru. Finále se mu ale nepovedlo. Zlepšení v posledním pokusu na 83,34 stačilo jen na čtvrtou příčku.

"Ve dni finále to nebyl můj den a hodně jsem s tím bojoval. Pak jsem si říkal, že je to vlastně jedno, jestli jsem čtvrtý nebo sedmý, toužil jsem po té medaili. Teď vidím, že se nějak zúročilo bojovat do posledního pokusu," vzpomínal Veselý na dnešním setkání s novináři pár hodin před začátkem Zlaté tretry.

O posunu na třetí místo se dozvěděl loni při olympiádě v Riu. Tam to s ním zacloumalo. Teď zatím takové emoce neprožíval, ale počítal s tím, že když mu předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval před 15.000 diváků pověsí medaili na krk, emoce přijdou. "Když už jsem si to neužil v Londýně, myslím si, že tohle je velice důstojná náhrada," řekl.

Dostal stejnou medaili, kterou původně obdržel bronzový Fin Antti Ruuskanen, kterého Ukrajincova diskvalifikace posunula na druhou příčku. "Myslím, že je to dobře, že je ta původní. Má to své kouzlo. Je to ta medaile, která to byla tam," řekl Veselý.

Medaile skončí tam, kde má ostatní cenné kovy. Vedle triumfu na MS 2013 vyhrál také ME 2012 a má stříbra z evropských šampionátů v letech 2014 a 2016. "Já teď přesně nevím, kde jsou ty ostatní. Myslím, že jsou u babičky, kde se na to chodily dívat sousedky a kamarádky z kostela. Ona to sleduje a prožívá," vyprávěl Veselý.

Věří, že ho medaile namotivuje na dnešní soutěž a zlomí zatím nepovedenou sezonu. "Myslím, že by bylo na čase, když je ta Tretra. Doufám, že to tam padne," poznamenal.

Potíže s kolenem ho poznamenaly i psychicky a zatím se v závodech hledá. Ještě nepřehodil 80 metrů. Účast na MS v Londýně by mu zajistil hod dlouhý alespoň 83 metrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy