Oštěpař Vadlejch získal na MS bronz. Ke stříbru chyběly jen čtyři centimetry

ČTK ČTK
24. 7. 2022 7:28
Oštěpař Jakub Vadlejch získal bronz na mistrovství světa. Postaral se tak o první českou medaili na aktuálním šampionátu v Eugene.
Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch | Foto: Dalibor Sosna

Stříbrný olympijský medailista z loňského Tokia a vicemistr světa z roku 2017 hodil ve finále 88,09 metru. Čtyři centimetry ho dělily od olympijského vítěze Níradže Čopry z Indie, který skončil druhý. Titul obhájil Anderson Peters, jenž třikrát překonal devadesátimetrovou hranici. Nejdelší byl jeho závěrečný pokus, kdy už jako jistý dvojnásobný šampion hodil 90,54 metru.

Vadlejch stejně jako na olympijských hrách zachraňoval čest české atletiky, která zatím na tomto MS marně čekala na cenný kov. Tentokrát na to byl sám, protože loňský bronzový olympijský medailista Vítězslav Veselý kvůli nemoci nemohl startovat. Vadlejch zahájil solidním pokusem za 85 metrů, a když ve třetí sérii poslal oštěp za 88 metrů, dostal se na druhou pozici. Z té ho ale svým čtvrtým pokusem sesadil Čopra a český reprezentant se už nezlepšil. Jeho bronz znamená, že na rozdíl od Dauhá 2019 Česko neskončí na mistrovství světa bez medaile.

Závodu od začátku vládl Peters, který hned v první sérii poslal oštěp za devadesát metrů. To se mu podařilo ještě druhým a šestým pokusem. Čtyřiadvacetiletý reprezentant Grenady potvrdil pozici lídra světových tabulek a zopakoval titul z roku 2019. Spravil si tak chuť po loňské nevydařené olympiádě kde nepostoupil z kvalifkace.

Překvapivé vítěze měly na šampionátu v Eugene obě sprinterské štafety. Mezi ženami Jamajčanky do finále nasadily všechny medailistky ze stovky, ale zaváhaly na dvou předávkách a zaskočily je Američanky Melissa Jeffersonová, Abby Steinerová, Jenna Prandiniová a Twanisha Terryová. Jamajská finišmanka Shericka Jacksonová mohutně stahovala, ale přiblížila se domácím jen na čtyři setiny sekundy.

V mužském finále zase nepotvrdili svou suverenitu z individuálních disciplín američtí sprinteři. Podobně jako Jamajčankám se jim nedařily předávky a skončili druzí sedm setin za Kanadou, za kterou po absenci na dvoustovce finišoval Andre de Grasse.

Druhý cenný kov na tomto mistrovství světa získala Gudaf Tsegayová. Po stříbru z patnáctistovky triumfovala v běhu na 5000 metrů a přidala do sbírky první velké zlato pod širým nebem. Bronzová olympijská medailistka na 5000 metrů z loňského Tokia jediný předchozí titul vybojovala v hale, když letos na HMS vyhrála patnáctistovku. Olympijská vítězka Sifan Hassanová, která se na tuto sezonu nepřipravovala tak intenzivně jako obvykle, skončila šestá a odjede z tohoto šampionátu bez medaile.

Finále na 800 metrů ovládl olympijský vítěz Emmanuel Korir. Keňský půlkař vstoupil do této sezony pomaleji a na červnových mítincích nezářil, ale na vrchol sezony se připravil a zvítězil ve svém sezonním maximu 1:43,71. Také v trojskoku triumfoval olympijský šampion, vyhrál Portugalec Pedro Pichardo (17,95).

Vícebojařský šampion z Tokia Damian Warner něco takového nedokáže, protože pro něj desetiboj předčasně skončil. Kanadský favorit, který letos vyhrál víceboje na HMS i v Götzisu, po čtyřech disciplínách jasně vedl, ale pak ho v cestě za premiérovým světovým titulem zastavily svalové problémy. Při běhu na 400 metrů, který uzavíral první den, se chytil za zadní stehenní sval na levé noze a závod nedokončil.

Do čela závodu se tak překvapivě dostal dvaadvacetiletý Ayden Owens-Delerme z Portorika. Univerzitní šampion zámořské NCAA se vyšvihl zejména skvělou čtvrtkou, kterou prolétl za 45,07 sekundy. Za první den nasbíral 4606 bodů a vede o 121 bodů před Kanaďanem Piercem Lepagem.

Jediný český reprezentant Jiří Sýkora je v polovině desetiboje devatenáctý se ziskem 4054 bodů. "Není to vůbec žádná sláva. Zase jsem nechytil stovku ani dálku. Na velkých akcích je to vždycky nejhorší v sezoně, až pak se začnu trošku chytat," řekl České televizi juniorský mistr světa z roku 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

NATO posílí svou misi KFOR, pokud se zvýší napětí mezi Srbskem a Kosovem

Pokud se zvýší napětí mezi Kosovem a sousedním Srbskem, ke Severoatlantická aliance připravena posílit svou mírovou misi KFOR. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to uvedl po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, se kterým jednal kvůli nedávnému napětí na kosovsko-srbské hranici. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nyní máme v Kosovu významnou misi, vojenskou přítomnost blížící se 4000 vojáků," řekl Stoltenberg. "V případě potřeby přesuneme síly, rozmístíme je tam, kde to bude potřeba, a zvýšíme naši přítomnost. Již jsme zvýšili přítomnost na severu. Jsme připraveni udělat více," dodal.

"Přestože se situace na místě uklidnila, je odpovědností všech stran - zejména představitelů Bělehradu a Prištiny - zabránit opětovné eskalaci," řekl Stoltenberg na společné tiskové konferenci s Vučičem v Bruselu. "Vyzývám všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zdržely se násilí. NATO nadále pozorně sleduje situaci na místě," uvedl generální tajemník. "V případě ohrožení stability je KFOR připravena zasáhnout," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy