Už se cítím jako domorodec, říká o JAR oštěpař Vadlejch. Letos hodlá víc přemýšlet

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 5. 2019 20:22
Úřadující vicemistr světa v hodu oštěpem Jakub Vadlejch se vrátil z desetitýdenního soustředění v Jihoafrické republice ve sportovní i zdravotní pohodě a s přáním dobře načasovat formu na šampionát v katarském Dauhá. "Miluju teplo, a snad právě proto se mi tam na dvou závodech velice dařilo. Snad to vyjde i do třetice," usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Oštěpař Jakub Vadlejch na ME v atletice v Berlíně 2018
Oštěpař Jakub Vadlejch na ME v atletice v Berlíně 2018 | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

V jaké náladě jste tolik týdnů v cizím prostředí prožíval?

Na podzim jsem absolvoval vojenské cvičení, takže jsem s přípravou začal o něco později a už jsem se na ni opravdu těšil. Proto mi asi taky těch deset týdnů uběhlo rychleji než v minulých letech. Každý trénink jsem si užíval, což byl pro mě impulz pro další dny. Na stejné místo jsem se vydal podeváté, takže už se považuji za jihoafrického domorodce. (smích) Navíc skoro celou dobu tam se mnou byla manželka, takže o nějaké cizí prostředí v žádném případě nešlo.

Měl jste ve vaší přípravě nějakou novinku?

Soustředil jsem se na větší množství technických hodů, abych dosáhl lepšího citu. Nebylo to tedy jako dřív, kdy jsem se snažil své nářadí posílat co nejdál. Oštěp je o maličkostech, které však délku hodu ovlivní třeba až o několik metrů. Když se pak ke kvalitní technice přidá skvělá forma ve správný den, tak to může být medailový pokus.

Loni na podzim vás trápily bolesti zad. Jak zatím reagovala na vaši náročnou přípravu?

Pociťuji asi deset procent loňské bolesti, která ze zad přecházela do ramen a řady různých kloubů. Před odletem do Afriky jsem navštívil fyzioterapeuta Koláře a dohodli jsme se na každodenním cvičení. A opravdu cítím velké zlepšení. Přitom různé cviky mě nezatěžují, naopak mě baví. I cvičení má však svoje limity, které nesmím překročit.

Jakou závodní cestou se letos chcete vydat?

Dlouho jsem neuměl poslouchat své tělo, v hlavě jsem měl jen enormní snahu o co nejlepší formu. To se změnilo, začal jsem víc přemýšlet. Nebudu už potvrzovat účast na čtyřech závodech během deseti dnů, ale zvolím si jen několik výjimečných. Už i s ohledem na vrcholnou událost letošního roku, kterou je mistrovství světa až na přelomu září a října v Dauhá. Bude potřeba v dlouhé sezoně dobře načasovat formu. Když se mi bude dařit třeba v červnu v Ostravě, tak to vůbec neznamená, že do Kataru si automaticky pojedu pro medaili. Letos to bude tak trochu šachová partie.

Která klání máte v nejbližší době v programu?

Prvním závodem bude 18. května Diamantová liga v Šanghaji a o tři dny později opět na čínské půdě ještě jeden mítink. Dále jsem potvrdil účast 20. června na Zlaté tretře v Ostravě a zatím ještě uvažuju o startu na Odložilově memoriálu.

A s jakým letošním účtem byste byl spokojen?

S pozicí mezi nejlepšími oštěpaři na mistrovství světa a potom jako každý rok - poslat oštěp za bájnou hranici 90 metrů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 39 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy