Oštěpař Vadlejch neměl jiskru, Veselého mrzel nesplněný limit

ČTK ČTK
28. 6. 2017 21:43
Vítězslav Veselý si prvním pokusem vylepšil letošní maximum na 82,16 a účast v Londýně se mu přiblížila na 84 centimetrů.
Jakub Vadlejch na Zlaté tretře.
Jakub Vadlejch na Zlaté tretře. | Foto: Milan Kammermayer

Ostrava - Nejlepšímu českému oštěpaři Jakubu Vadlejchovi chyběla jiskra. Kvůli tomu mu dnes na Zlaté tretře žádný hod neulétl a výkonem 86,43 skončil třetí. Mistra světa z roku 2013 Vítězslava Veselého mrzelo, že navzdory zlepšení mu znovu unikl limit pro mistrovství světa. Hvězdou oštěpařského klání byl olympijský vítěz Thomas Röhler, díky němuž byla po dvaceti letech na Zlaté tretře k vidění devadesátka.

Vadlejch měl radost, že si udělal "osobák" ve vyrovnanosti výkonů. Jeho nekratší hod měřil 84,81 metru, čtyřikrát překonal 85 metrů. "Jsem na tom skvěle, proto ta stabilita. Ale vždycky k tomu delšímu hodu chybí to trefení, taková ta lehkost. A tu jsem dneska úplně neměl. Házel jsem trošku hůř technicky," řekl.

Veselý si prvním pokusem vylepšil letošní maximum na 82,16 a účast v Londýně se mu přiblížila na 84 centimetrů. V limit v tu chvíli věřil. "Říkal jsem si, kdy jindy než teď. Ale jsem tam trošku zase začal měnit věci, zase jsem se trošku hledal. Ale věřil jsem, že to nějak dám, až do těch posledních pokusů. Musím bojovat dál," vyprávěl Veselý po soutěži, před níž převzal bronzovou olympijskou medaili z Londýna.

Nejlepší výkony sezony předvedli i další čeští oštěpaři. Jaroslavu Jílkovi chybělo k limitu 26 centimetrů. Petr Frydrych hodil 80,61.

Hvězdou oštěpařské soutěže byl ale Němec Röhler, který dvakrát poslal oštěp za 91 metrů. "Věřil jsem si od rozcvičení. Podmínky byly dobré, takže jsem měl pocit, že by to mohlo fungovat," řekl.

Poklonu mu složil i Vadlejch, který pokusy německého rivala sledoval. "Trefoval krásné hody. Byly krásně naběhnuté a trefené do vlákna. To je ideální. Pak to odlítne," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy