Olympijská šampionka Rollinsová-McNealová dostala pětiletý trest za doping

ČTK ČTK
4. 6. 2021 15:15
Olympijská vítězka v běhu na 100 metrů překážek Brianna Rollinsová-McNealová z USA byla potrestána pětiletým zákazem startu za porušení dopingových pravidel. Oznámila to dnes Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU), jejíž trest je až do rozhodnutí Sportovní arbitráže CAS dočasně pozastaven.
Brianna Rollinsová-McNealová
Brianna Rollinsová-McNealová | Foto: Reuters

Devětadvacetiletá atletka, která triumfovala na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro a má i titul mistryně světa z roku 2013, byla obviněna z neoprávněného zasahování do procesu získávání výsledků. Podle dopingového kodexu se může závodník takového prohřešku dopustit například manipulací s identifikačními čísly na formuláři o dopingové kontrole během testování.

Rollinsová-McNealová, která má závodní činnost zpětně pozastavenou od loňského srpna, se proti tomu odvolala k CAS. Ta musí o jejím odvolání rozhodnout do začátku olympijských her v Tokiu, do té doby může Rollinsová-McNealová startovat v americké kvalifikaci.

Rollinsová-McNealová už měla v minulosti problémy kvůli porušení pravidel o hlášení pobytu. Během roku 2016 po zisku olympijského zlata nebyla třikrát za sebou zastižena k testování a dostala roční zákaz startů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy