Přijde o ME, protože nečetla smlouvu. Železného žačka má i přes protesty hvězd smůlu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 7. 2019 16:03
Oštěpařka Nikol Tabačková se zotavila po operaci lokte, splnila kvalifikační limit na blížící se ME do 23 let, jenže nestartovala na domácím šampionátu, a proto ji Český atletický svaz nezařadil do nominace na mezinárodní akci. Podle atletky jde o vyřizování osobních sporů mezi svazem a jejím trenérem Janem Železným.
Nikol Tabačková nebyla nominována na ME do 23 let a prohlásila, že ji přístup svazu vnitřně ničí.
Nikol Tabačková nebyla nominována na ME do 23 let a prohlásila, že ji přístup svazu vnitřně ničí. | Foto: ČTK

Svaz zveřejnil nominační kritéria na ME, které začíná příští čtvrtek ve švédském Gävle, v lednu a od té doby jsou veřejně dostupná na jeho webových stránkách.

"Nikol Tabačková tato kritéria nesplnila, a proto předsednictvo svazu nepřijalo návrh na její nominaci," říká šéftrenér svazu Tomáš Dvořák. 21letá oštěpařka, jež se letos vrací po táhlých zdravotních potížích a operaci lokte, sice dvakrát přehodila svazový kvalifikační limit na ME, jenomže nevyhověla jinému z kritérií.

"Nikol prošla edukačním antidopingovým programem I Run Clean, splnila výkonnostní požadavek a má podepsanou reprezentační smlouvu. Ale nesplnila čtvrtou podmínku, kterou je start na domácím šampionátu do 22 let, případně omluva z této akce," vysvětluje Dvořák.

Když se juniorská mistryně Evropy z Grosseta 2017 v pondělí nenašla v nominační listině, cloumaly s ní emoce. "Strašně mě to mrzelo a byla jsem na sebe naštvaná. Vinila jsem hlavně sebe, ale mrzelo mě to i proto, že se taková věc dá vždycky nějak vyřešit," líčí Tabačková.

Místo domácího šampionátu do 22 let dali ostravská rodačka a její trenér Železný přednost Zlaté tretře. "Mysleli jsme, že tu podmínku splníme na republikovém šampionátu dospělých. Bylo by to pro mě lepší termínově i po zdravotní stránce. Nevěděli jsme, že se to vztahuje na MČR do 22 let," tvrdí oštěpařka.

Tabačková: Jako by chtěli potrestat mého trenéra

"Omluva z naší strany přišla pozdě a nebyla šéftrenérem akceptovaná. Připadala mu neupřímná," pokračuje Tabačková. "Mně žádná omluva ani nepřišla," upřesňuje Dvořák a mluví o e-mailu adresovaném předsedovi svazu Liboru Varhaníkovi.

"Vnímal jsem to jako omluvu, ale ve skutečnosti to omluva nebyla. Bylo to nadepsané jako žádost o nominaci, navíc dva týdny po domácím šampionátu do 22 let, den před uzavřením nominace na ME," zlobí se Dvořák, který v září po deseti letech s prací šéftrenéra skončí.

I tak existovala šance, že Tabačková do Gävle odcestuje. "Popřel jsem sebe samého jakožto tvůrce kritérií a navrhl jsem předsednictvu Nikol na divokou kartu. Jenže desetičlenné předsednictvo se usneslo, že ji na ME nenominuje," popisuje trojnásobný mistr světa v desetiboji.

Zlatá tretra 2019: Nikol Tabačková a její trenér Jan Železný, ředitel mítinku
Zlatá tretra 2019: Nikol Tabačková a její trenér Jan Železný, ředitel mítinku | Foto: ČTK

Tabačková přijala rozhodnutí předsednictva jako nejtěžší trest. "Byla jsem potrestaná nejpřísněji, jak jen to jde. Mám z toho špatný pocit, i z těch lidí okolo. Vnitřně mě to ničí. Je absurdní, pokud mi teď někdo tvrdí, že mu je líto, jak to dopadlo. Kdyby chtěli, mohli mě na ME poslat," říká.

"Zvolili takový trest kvůli neshodám, které má svaz s mým trenérem. Já jsem jen předmět, který využili, když jsme udělali nějakou chybu. Jako by tím chtěli potrestat mého trenéra," přemítá Tabačková. "Jsou v tom osobní neshody trenéra s Tomášem Dvořákem a (ředitelem svazu) Tomášem Janků," dodává bývalá reprezentační softbalistka.

Dvořák: Pravidla se zkrátka musí dodržovat

"Svaz nastavil a schválil pravidla. I pan Železný si musí uvědomit, že je člověk a že je to trenér, který by měl svou práci vykonávat zodpovědně," reaguje Dvořák. "Když jsem Nikol volal a plakala mi do telefonu, přiznala, že se na kritéria podívala poprvé až v pondělí. Už je dospělá, měla by si uvědomit, že nejen soutěžení a trénování světem hýbe," doplňuje.

Na divokou kartu navrhoval Dvořák předsednictvu k nominaci vedle Tabačkové ještě kladiváře Patrika Hájka, tyčkaře Matěje Ščerbu a čtvrtkařku Lucii Pertlíkovou. Hájka na domácí šampionát do 22 let nepřihlásil klub, Ščerba skočil kvalifikační výšku v hale, nikoli venku, a Pertlíková vyhověla pouze béčkovému limitu svazu pro účast na ME.

Předsednictvo nakonec z této čtveřice nominovalo jen Ščerbu. "Všichni nominovaní pravidla dodrželi, až na Nikol a Patrika, které jsem navrhoval na divokou kartu. Mrzí mě to. Mladý člověk se připravuje na vrchol sezony a měl by na něm startovat. Bohužel současná společnost je taková, že si všichni chtějí dělat, co chtějí," říká Dvořák.

Tabačková přišla o poslední možnost startu na mládežnické akci, příští rok bude mít šanci kvalifikovat se na mistrovství Evropy dospělých v Paříži. Účast na olympiádě v Tokiu zní v tuto chvíli pro oštěpařku s osobním rekordem 56,84 metru jako divoká sci-fi.

"Každý den od operace je loket zdravější a silnější. Trénink mi trochu chyběl, ale teď to doháním a už jsem se cítila relativně dobře. Chtěla jsem na ME předvést hezký výsledek, zase reprezentovat naši zemi. Kdo ví, jak to bude za rok, oštěpařek je nás spoustu," připomíná Tabačková.

Za Tabačkovou se postavili reprezentanti

Své kolegyně se na Facebooku zastaly reprezentační oštěpařky Nikola Ogrodníková a Irena Šedivá. Svými komentáři se přidaly i další stálice českého týmu Zuzana Hejnová, Tomáš Staněk nebo Jan Kudlička.

"Nikol celý rok dřela, splnila limit. To myslíte vážně, že kvůli omluvě z MČR do 22 let není v nominaci? Jeden je naštvaný na druhého a ega pracují. To opravdu nikdo nemohl zvednout telefon a říct, že ve smlouvě je to napsané takhle a co je potřeba udělat?" napsala Ogrodníková.

Vicemistryně Evropy zmínila v obsáhlém vyjádření podpis reprezentační smlouvy pod nátlakem nebo vytrácení lidského přístupu z atletiky. "Moc bych si přála, aby na svazu byli i lidé, kterým záleží na sportovcích více než na penězích, sponzorech a kusech papíru," uvedla.

"Co je psáno, to je dáno, ale je hloupé takhle zazdít reprezentantku," připsal koulař Staněk. "Smutné na tom je, že za vším stojí bývalí atleti. Ve všem souhlasím, díky, že nepatříš mezi ostatní ovce a přemýšlíš o životě globálně," okomentovala status Ogrodníkové Hejnová.

"Přijde mi, že si někteří bafuňáři připadají jako nadlidi. O dost horší je, když jsou to bývalí vrcholoví sportovci," reagoval bývalý reprezentant v běhu na 400 metrů s překážkami Jiří Mužík.

Pozdvižení na Facebooku se dostalo i k reprezentačnímu šéftrenérovi. "Volal jsem Ireně Šedivé, která byla asi jednou ze strůjkyň tohohle štěstí. Chápu, že se Nikol zastali, ale každý nese zodpovědnost za své jednání," uzavřel Dvořák.

"Chtěla bych poděkovat všem starším reprezentantům za krásná veřejná vyjádření vůči takovému malému pivu, jako jsem já," připsala Tabačková na závěr vlastního facebookového prohlášení.

Vrcholem její letošní sezony by tedy měl být republikový šampionát dospělých, který se uskuteční na konci července v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy