Nikdo není rychlý jako Duplantis, obdivuje rekordmana česká atletická hvězda

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 2. 2020 16:29
Je mnohonásobným mistrem republiky, zdobí ho dvě medaile z ME a jedna z MS. Skokan o tyči Jan Kudlička skončil v roce 2016 na olympiádě v Riu těsně pod stupni vítězů, ale v posledních dvou letech se mu moc nedařilo. Do letošního roku vstoupil s nadějí, že se mu forma zase vrátí. „Hlavně proto, že olympijské hry jsou vždy nevšední motivací,“ usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jan Kudlička
Jan Kudlička | Foto: Milan Kammermayer

Je příprava na letošní rok kvůli olympijský hrám jiná než v předchozích letech?

Určitě je časově bohatší a zároveň také náročnější. Mám za sebou i dva vydařené týdny na Kanárských ostrovech. Mým jednoznačným cílem je účast na olympiádě v Tokiu, kam se chci vydat stoprocentně připravený.

Jak jste spokojen s dosavadními výsledky na třech závodech?

Po výborné tréninkové zátěži ve Španělsku jsem čekal dobré výkony. V Chemnitzu jsem skočil 560 centimetrů, což je samozřejmě příjemné, ale žádné oslavné závěry z toho nedělám. Spíš si plně uvědomuju, na čem ještě musím pracovat, což chce čas, který naštěstí mám.

Měl jste v úmyslu účast na halovém šampionátu v Číně, který byl kvůli koronaviru zrušen?

Neupínal jsem se k němu, spíš mám stále v hlavě dokonalou přípravu na olympiádu. Jinak si myslím, že zrušení šampionátu má i kladnou stránku. Odpadne dlouhé cestování a bude víc času na trénink i zajímavé závody.

Skok o tyči dostal v posledních dnech do popředí zájmu americký rodák ve švédských barvách Armand Duplantis, který dvakrát posunul světový rekord až na hodnotu 618 centimetrů. Dá se říct, že jeho pokusy jsou bez sebemenší chybičky?

Je to tak, ale bez chyb se představuje i několik dalších skokanů. Avšak ani jeden z nich není v rozběhu tak rychlý jako Duplantis.

Čekal jste však, že se mu ve dvaceti letech podaří vytvořit takový super rekord?

Před dvěma lety se stal mistrem Evropy a loni si na světovém šampionátu skočil pro stříbro. Z tyčkařského sektoru ho znám a jeho stoupající forma mě nepřekvapila. Když hned ve svém prvním letošním závodě zvítězil výkonem 605 centimetrů, tak jsem věřil, že rekord posune. Laťku totiž shodil rukou. Ale že vzápětí na sebe upozorní výkony 617 a o týden později 618 centimetrů, to je něco úžasného. A protože nejde o náhodu, tak před ním smekám klobouk.

Jak se na konci halové sezony cítíte vy?

Určitě líp než v předchozích dvou letech. O víkendu bych se chtěl ještě s halovou sezonou rozloučit pěkným výkonem na mistrovství republiky v Ostravě a pak pokračovat ve svědomité přípravě na olympijské hry. Světová špička se, kromě zmíněného Duplantise, k vyšším příčkám nepohnula, ale rozšířila se. O přední umístění bude určitě velká bitva.

Cesta na olympiádu bude možná dost složitá, že?

Olympijský limit je 580 centimetrů a kdo ho nesplní, bude mít možnost zajistit si účast v Tokiu potřebným počtem bodů ve světovém žebříčku. Bude však důležité, v jak významných závodech je získá. Do společnosti 32 skokanů to pootevírá dveře za výkon třeba 540 centimetrů, zatímco atlet s osobním maximem 570 centimetrů může zůstat doma.

A máte už pevný jarní program?

V březnu pojedu do Harrachova, potom na dva až tři týdny do Afriky a v dubnu znovu na Kanárské ostrovy. Začátkem června už musím být v závěrečné fázi přípravy a po několika závodech bych chtěl mít jistotu v podobě letenky do Tokia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy