Nevrátíš olympijskou medaili, nebudeš závodit, rozhodla ruská atletická federace

ČTK ČTK
16. 2. 2017 12:15
Všichni ruští atleti, který byla zpětně kvůli dopingu odebrána olympijská emdaile ji musí okamžitě vrátit, jinak nebudou smět závodit. Tak rozhodla ruská atletická federace.
Ruští atleti musí vracet medaile.
Ruští atleti musí vracet medaile. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská atletická federace nedovolí závodit sportovcům, kteří odmítnou vrátit olympijskou medaili, jež jim byla odebrána kvůli zpětně zjištěnému dopingu. Podle ní se tito atleti nebudou moci zúčastnit žádné akce pořádané národní ani mezinárodní federací. Navíc nebudou zařazeni do programu registrovaného dopingového testování, což je nezbytné k tomu, aby mohli při plošném zákazu startu ruských sportovců závodit jako nezávislí sportovci.

Toto opatření však nejspíš nepřinese výrazný efekt, neboť většinu sportovců vyloučených z olympiády stejně čeká minimálně dvouletý trest za doping. Nejvíc se dotkne těch, kteří mají vrátit medaili ze štafet, ačkoli sami nedopovali.

Rusové dnes oznámili, že z 23 sportovců, kteří mají vrátit medaile z olympijských her z Pekingu 2008 či Londýna 2012, tak dosud učinil pouze běžec Anton Kokorin. Ten se v Pekingu podílel na bronzu čtvrtkařské štafety, avšak kvůli dopingu Denise Alexejeva bylo Rusko později diskvalifikováno.

Mezinárodní atletická federace IAAF suspendovala Rusko kvůli podezření ze státem řízeného systematického dopingu v listopadu 2015. Od té doby se atleti pod ruskou vlajkou nesmějí účastnit mezinárodních akcí. Prezident IAAF Sebastian Coe nedávno uvedl, že ruská suspendace nejspíš nebude zrušena dříve než v listopadu. To by znamenalo absenci Ruska na letním mistrovství světa na dráze v Londýně.

Vybraní ruští atleti by nicméně navzdory suspendaci národního svazu mohli startovat už na březnovém halovém ME v Bělehradu jako nezávislí sportovci. IAAF oznámila, že žádost o využití této možnosti podalo 35 ruských atletů, které mezinárodní federace zařadila do svého programu registrovaného testování.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou s ricinem. Kauza byla smyšlená, byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruské ambasády

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na Vysočině se znovu nakazil vyléčený z koronaviru, hygiena prověřuje spolehlivost testů

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní. Další testování na odborném pracovišti má zjistit, zda je znovu i infekční. Není ale jasné, zda jsou testy dostatečně spolehlivé a uznávané, aby mohli hygienici vydat dobrozdání o jeho neinfekčnosti. Informovala o tom Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Ministerstvo zdravotnictví už podle ní před časem zjišťovalo, kolik takových případů hygienici v kraji evidují. "Takže se to možná už na ministerstvu řeší," řekla Dvořáková.

Za vyléčeného je považovaný ten, kdo má v rozmezí 48 hodin dva negativní testy. Pacient z Vysočiny byl za zdravého prohlášen na konci dubna. Pozitivní výsledek u něj znovu odhalily testy udělané preventivně v souvislosti s hospitalizací. "Jde o to, jestli ten virus je nebezpečný, živý, který může způsobovat nákazu, nebo je to pouhá pozitivita viru, která nic nedělá," řekla Dvořáková. Zjistit to je podle ní důležité, aby nemuseli být lidé dál omezováni a zůstávat v karanténě. "Je to další problém, který se nabízí, protože se o tom viru pořád ještě málo ví," řekla Dvořáková.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lidé v Praze mohou do hromadné dopravy od pondělí nastupovat opět i předními dveřmi

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze budou moci od pondělí 8. června do autobusů a tramvají Dopravního podniku hlavního města (DPP) opět nastupovat také předními dveřmi. DPP ruší i automatické otevírání dveří v každé zastávce s výjimkou metra. V pátek to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Končí tak další mimořádná opatření DPP související s pandemií covid-19.

Od pondělí 8. června bude obnovený i večerní provoz některých autobusových linek, a to linky číslo 149 (Bavorská - Dejvická), číslo 150 (Želivského - Na Beránku), 170 (Pražská čtvrť - Jižní Město) a 176 (Karlovo náměstí - Stadion Strahov).

V platnosti zůstává zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče na městských autobusových linkách a povinnost cestujících mít během celého pobytu ve všech prostorách MHD zakrytý nos i ústa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy