Nenáviděný Gatlin porazil Bolta! Legendární Jamajčan ukončil kariéru bronzem

Aktualizováno 6. 8. 2017 0:21
Dva američtí sprinteři na mistrovství světa porazili Usaina Bolta. Jamajčan v posledním závodě kariéry doběhl až na třetím místě. Zlato bere Justin Gatlin, stříbro Christian Coleman.
Gatlin, Coleman a Bolt ve finále MS v atletice
Gatlin, Coleman a Bolt ve finále MS v atletice | Foto: Reuters

Londýn - Justin Gatlin se zadostiučiněním přiložil prst ke rtům, aby umlčel bučící fanoušky na olympijském stadionu v Londýně. Dojatý Američan se právě stal novým mistrem světa.

Gatlin stále nenáviděný kvůli své dopingové minulosti ovládl poslední kariérní finále legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Ten se rozloučil bronzem. Rychlejší než odcházející sprinterský král byl ve finále sprintu na 100 metrů také další americký rychlík Christian Coleman.

Třicetiletý Bolt, který se loučí se svou výjimečnou kariérou, zkompletoval svou medailovou sbírku ze světových šampionátů. K jedenácti zlatým a dvěma stříbrným medailím přidal nejúspěšnější atlet historie první bronz.

Na stovce byl poražen na mistrovství světa poprvé, v roce 2011 v Tegu ho o šanci na titul připravila diskvalifikace za předčasný start.

Světový rekordman měl ve finále stejně jako v rozběhu a semifinále špatný start a musel soupeře dotahovat. Časem 9,95 sekundy vyrovnal svůj nejlepší letošní výkon a zaostal o jednu setinu za jednadvacetiletým Colemanem, který drží maximum této sezony výkonem 9,82.

"Ten start mě zabíjí. Normálně se s každým dalším během zlepšuje, ale tentokrát se dohromady nedal. A to mě položilo," prohlásil Bolt. "Bylo to těžké, trochu stresující. Ale stejně jako na jiných šampionátech jsem se snažil, jak se dalo," uvedl držitel nejlepšího času všech dob 9,58 sekundy z mistrovství světa v Berlíně v roce 2009.

Gatlin si vylepšil letošní maximum na 9,92 a stal se v 35 letech nejstarším mistrem světa na stovce. Titul na královské sprinterské trati vybojoval už v roce 2005 v Helsinkách, nyní se dočkal druhého.

V očích se mu po doběhu zaleskly slzy, ale vítězné kolo si neužil. Od zaplněných ochozů londýnského stadionu se totiž dočkal pouze bučení, které ho kvůli dopingové minulosti provázelo při každém představování.

Usain Bolt a jeho reakce po závodě.
Usain Bolt a jeho reakce po závodě. | Foto: Reuters

Oba Američané plochu rychle opustili a čestné kolo obcházel Bolt, jehož jméno ochozy skandovaly. Ačkoliv byl dnes poražený, pouze Jamajčan mával fanouškům, děkoval jim za přízeň a ukazoval své typické gesto. Pro diváky Bolt zůstal králem.

"Tohle je úžasné místo, moc si těch lidí cením. Bylo to úžasné. Jsem jenom zklamaný, že jsem jim nepředvedl víc, ale tak to někdy chodí. Celé ty roky byla jejich podpora mimořádná," pochvaloval si Bolt londýnské publikům, před kterým získal v roce 2012 tři ze svých osmi zlatých olympijských medailí. Na šampionátu by měl běžet ještě štafetu na 4×100 metrů.

Gatlin získal třetí zlato a celkově sedmou medaili z mistrovství světa. "Snažil jsem se soustředit, jak jen to šlo. Je to naprosto neskutečné, že se mi povedlo vyhrát. I když jsem vítěz, ten večer patří Usainu Boltovi," řekl v televizním rozhovoru Gatlin, který se po doběhu Boltovi na dráze poklonil.

"Je to největší šampion všech dob. Děkuji Usainovi, že jsem mohl závodit v jeho éře. Po závodě mi říkal, že jsem si to bučení nezasloužil," uvedl olympijský vítěz z roku 2004, který má za sebou čtyřletý trest za opakovaný doping. "Lidi, co mě mají rádi, mi fandí. Fandí mi doma. A na to se soustředím," řekl Gatlin.

V pozadí po finále zůstával stříbrný Coleman, i když je díky času 9,82 z červnového mítinku v Eugene letošní sprinterskou jedničkou. "Nepřipadám si přehlížený, užil jsem si letos slušnou porci pozornosti poté, co jsem zaběhl solidní časy," ujistil americký mladík. "Je to historický okamžik. Bolt posunul náš sport na úplně jinou úroveň. Když jsem vyrůstal, byl to můj idol. Je to čest s ním běžet," řekl Coleman.