Nemám důvod k nějakému zklamání, říká Maslák. Už myslí na obhajobu pražského zlata

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 11. 2016 13:06
Praha - Vizitka čtvrtkaře Pavla Masláka doslova září zlatem. Dvakrát se stal halovým mistrem světa (2014 a letos) i Evropy (2012 a 2015) a v roce 2012 ho ozdobil titul mistra Evropy pod otevřeným nebem. Jeho sbírku cenných kovů z těchto velkých akcí doplňují ještě dvě bronzové a jedna stříbrná medaile. „Také letošní sezona patřila k mým nejvydařenějším,“ usmíval se po gratulaci k třetímu místu v populární anketě Atlet roku při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Pavel Maslák.
Pavel Maslák. | Foto: Milan Kammermayer

S letošním účtem jste tedy opět spokojený?

Nemám důvod k nějakému zklamání, byla to opět povedená sezona. Velice si cením obhájení halového titulu mistra světa i stříbra z mistrovství Evropy. Na olympijských hrách jsem sice cestu do finále nenašel, ale v Riu jsem dosáhl svého nejlepšího letošního času 45,06. Na víc jsem v obrovské konkurenci neměl.

Čeho si v letošní sezoně nejvíc ceníte?

Určitě halového titulu mistra světa. Už samotná obhajoba je vždy velice obtížná, a proto jsem moc rád, že se mi to podařilo. Je sice pravda, že mnozí atleti, v mém případě čtvrtkaři, neberou halové šampionáty příliš vážně. Někteří je vynechávají a zvláště letos, kdy svoji přípravu zaměřili na vrcholnou výkonnost v Riu. Já však beru halu jako jeden z vrcholů každé sezony, v níž se mohu představit už začátkem března.

Na olympijských hrách jste v konečném pořadí skončil až šestnáctý. Neměl jste vyšší ambice?

Mým hlavním cílem bylo dosáhnout co nejlepšího času, což se mi podařilo. Vydal jsem ze sebe maximum, na víc jsem neměl. V Riu se ukázalo, že za poslední dva roky se výkonnost čtvrtkařů hodně posunula. Některé jsem už sice porazil, ale zároveň dobře vím, že u několika z nich uvidím v každém závodě jen jejich záda.

Už vám začala příprava na příští sezonu?

Mám za sebou pětitýdenní fyzickou přípravu a za týden se na měsíc vydám do Jihoafrické republiky, kde už bych měl začít ladit formu. V lednu mě pak čeká speciální trénink v ostravské hale, abych si zvykl na prostředí, které mě čeká na březnovém mistrovství Evropy v Bělehradě.

Pojedete tam se snahou navázat na loňský pražský zlatý triumf?

Jistě, jiný cíl snad ani mít nemůžu. I v Evropě sice každým rokem přibývají vynikající čtvrtkaři, ale většina z nich halu vynechává. Přesto samozřejmě dobře vím, že mě nic snadného nečeká.

A v létě se v Londýně uskuteční mistrovství světa. Čím pro vás bude?

Reprízou olympiády. Zase určitě přijede kompletní světová čtvrtkařská elita, takže opět se mám na co těšit (úsměv). Můj cíl zůstane asi stejný jako před Riem: co nejlepší výkon ozdobený výborným časem. Pokud se mi to podaří, tak zase budu spokojený.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy