Nemám důvod k nějakému zklamání, říká Maslák. Už myslí na obhajobu pražského zlata

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 11. 2016 13:06
Praha - Vizitka čtvrtkaře Pavla Masláka doslova září zlatem. Dvakrát se stal halovým mistrem světa (2014 a letos) i Evropy (2012 a 2015) a v roce 2012 ho ozdobil titul mistra Evropy pod otevřeným nebem. Jeho sbírku cenných kovů z těchto velkých akcí doplňují ještě dvě bronzové a jedna stříbrná medaile. „Také letošní sezona patřila k mým nejvydařenějším,“ usmíval se po gratulaci k třetímu místu v populární anketě Atlet roku při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Pavel Maslák.
Pavel Maslák. | Foto: Milan Kammermayer

S letošním účtem jste tedy opět spokojený?

Nemám důvod k nějakému zklamání, byla to opět povedená sezona. Velice si cením obhájení halového titulu mistra světa i stříbra z mistrovství Evropy. Na olympijských hrách jsem sice cestu do finále nenašel, ale v Riu jsem dosáhl svého nejlepšího letošního času 45,06. Na víc jsem v obrovské konkurenci neměl.

Čeho si v letošní sezoně nejvíc ceníte?

Určitě halového titulu mistra světa. Už samotná obhajoba je vždy velice obtížná, a proto jsem moc rád, že se mi to podařilo. Je sice pravda, že mnozí atleti, v mém případě čtvrtkaři, neberou halové šampionáty příliš vážně. Někteří je vynechávají a zvláště letos, kdy svoji přípravu zaměřili na vrcholnou výkonnost v Riu. Já však beru halu jako jeden z vrcholů každé sezony, v níž se mohu představit už začátkem března.

Na olympijských hrách jste v konečném pořadí skončil až šestnáctý. Neměl jste vyšší ambice?

Mým hlavním cílem bylo dosáhnout co nejlepšího času, což se mi podařilo. Vydal jsem ze sebe maximum, na víc jsem neměl. V Riu se ukázalo, že za poslední dva roky se výkonnost čtvrtkařů hodně posunula. Některé jsem už sice porazil, ale zároveň dobře vím, že u několika z nich uvidím v každém závodě jen jejich záda.

Už vám začala příprava na příští sezonu?

Mám za sebou pětitýdenní fyzickou přípravu a za týden se na měsíc vydám do Jihoafrické republiky, kde už bych měl začít ladit formu. V lednu mě pak čeká speciální trénink v ostravské hale, abych si zvykl na prostředí, které mě čeká na březnovém mistrovství Evropy v Bělehradě.

Pojedete tam se snahou navázat na loňský pražský zlatý triumf?

Jistě, jiný cíl snad ani mít nemůžu. I v Evropě sice každým rokem přibývají vynikající čtvrtkaři, ale většina z nich halu vynechává. Přesto samozřejmě dobře vím, že mě nic snadného nečeká.

A v létě se v Londýně uskuteční mistrovství světa. Čím pro vás bude?

Reprízou olympiády. Zase určitě přijede kompletní světová čtvrtkařská elita, takže opět se mám na co těšit (úsměv). Můj cíl zůstane asi stejný jako před Riem: co nejlepší výkon ozdobený výborným časem. Pokud se mi to podaří, tak zase budu spokojený.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Běloruská policie při nedělních demonstracích proti režimu Alexandra Lukašenka zatkla 442 lidí

Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v hlavním městě Minsku. Ve vazbě je jich do verdiktů ve správních řízeních kvůli narušení veřejného pořádku zatím drženo 330. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by s odvoláním na údaje poskytnuté dnes ministerstvem vnitra.

V Bělorusku se konají demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka, vládnoucího už 26 let, a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

V neděli se v Minsku a řadě dalších měst opět konaly velké protesty. Zpravodajové ruských sdělovacích prostředků odhadli účast jen v běloruské metropoli na 50 000 až 70 000 lidí. Běloruské ministerstvo vnitra tvrdilo, že účastníků bylo v Minsku nejvýše 18 000 a že jejich počet v celé zemi se celkem pohyboval kolem 20 000.

Zdroj: ČTK
Další zprávy