Někdejší Šebrleho soupeř hladoví a draží medaili. Kvůli vězňům Lukašenkova režimu

Sport Sport
30. 4. 2021 15:15
Běloruský desetibojař Andrej Kravčenko zahájil protestní hladovku, aby upozornil na utrpení politických vězňů, které zadržuje režim Alexandra Lukašenka. Rozhodl se také prodat svoji zlatou medaili z ME 2011, aby získanými penězi pomohl rodinám vězněných.
Andrej Kravčenko na na ME v atletice 2011.
Andrej Kravčenko na na ME v atletice 2011. | Foto: Reuters

"Cítil jsem, že to musím udělat, protože represe neustávají. Naopak, spíše se stupňují," upozornil Kravčenko na fakt, že režim i osm měsíců po prezidentských volbách stále tvrdě pronásleduje lidi, kteří považují volby za zfalšované a protestují proti jejich výsledku. 

Čtyřiatřicetiletý atlet a stříbrný olympijský medailista z Pekingu 2008 má navíc s represemi ze strany režimu své vlastní, neblahé zkušenosti. Kvůli tomu, že podepsal petici za odstoupení Alexandra Lukašenka, přišel o místo v reprezentaci a tím de facto i o možnost startovat na olympiádě v Tokiu. Navíc skončil na deset dní ve vězení. 

"Teď jsem na svobodě, ale soucítím s těmi, kteří zůstali ve vězení," uvedl Kravčenko, který se rozhodl na podporu obětí režimu vydražit zlatou medaili z mistrovství Evropy 2011. 

Halový šampionát před deseti lety vyhrál i přesto, že si během závodů zranil achilovku, a za soupeře měl mimo jiných světového rekordmana Romana Šebrleho, tehdy nakonec bronzového. "Tuhle medaili mám spojenou s bolestí a utrpením. A lidé ve vězení trpí také, stejně jako já, když jsem tu medaili vyhrál," uvedl Kravčenko. 

Kravčenko je dalším z řady elitních běloruských sportovců, kteří bojují proti  současnému režimu v Bělorusku. Ve vězení kvůli účasti na demonstraci skončila na podzim i hvězdná basketbalistka Jelena Levčenková.

Kravčenko se v minulosti s Lukašenkem několikrát setkal, když se vracel s medailemi z velkých akcí. "Vždy jsem k němu měl kladný postoj. Ale teď po tom všem přemýšlím jinak," uvedl v minulosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy