Nejlepšími sportovci roku podle novinářů jsou Bolt a Bilesová

ČTK ČTK
29. 12. 2016 16:48
Medaile z olympiády rozhodly. Nejlepšími sportovci roku 2016 jsou podle Mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS jamajský atlet Usain Bolt a americká gymnastka Simone Bilesová.
Usain Bolt
Usain Bolt | Foto: Reuters

Lausanne (Švýcarsko) – Nejlepšími sportovci roku 2016 podle Mezinárodní asociace sportovních novinářů AIPS jsou jamajský atlet Usain Bolt a americká gymnastka Simone Bilesová. Kolektivem roku jsou fotbalisté Leicesteru, kteří senzačně získali anglický titul. Svými hlasy o tom rozhodlo 382 novinářů ze 110 zemí světa.

Devítinásobný olympijský šampion Bolt zazářil na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde podruhé obhájil zlaté medaile v bězích na 100, 200 a 4x100 metrů. Anketu vyhrál suverénně ziskem 33,42 procenta hlasů. Americký plavec Michael Phelps na druhém místě měl jen 14,25 procenta. Třetí skončil portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo (11,26 %). Bolt anketu ovládl pošesté v historii, což je rekord.

Ženám vládla další velká hvězda her v Riu Bilesová, která si z Brazílie odvezla čtyři zlata a jeden bronz. Její triumf v anketě byl ale mnohem těsnější a o jejím prvenství rozhodlo pouhých 52 hlasů. Devatenáctiletá Američanka získala 15,24 procenta, plavkyně Katinka Hosszúová z Maďarska jako trojnásobná vítězka z Ria obdržela 13,73 procenta hlasů. Třetí místo obsadila americká tenistka Serena Williamsová.

Fotbalisté Leicesteru obdrželi v anketě 20,71 procenta hlasů a vyhráli před fotbalovými mistry Evropy Portugalci (15,39 %) a dalším fotbalovým kolektivem Realem Madrid (11,2 %), šampionem Ligy mistrů. V nominaci byl i český fedcupový tým tenistek, ale neuspěl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy