Nadvláda Kamworora. Keňský běžec je potřetí za sebou mistrem světa v půlmaratonu

24. 3. 2018 19:21
Geoffrey Kipsong Kamworor zvítězil potřetí v řadě na mistrovství světa v půlmaratonu, přestože ve Valencii nepokořil hranici hodiny.
Geoffrey Kipsang Kamworor slaví třetí titul mistra světa v půlmaratonu.
Geoffrey Kipsang Kamworor slaví třetí titul mistra světa v půlmaratonu. | Foto: Reuters

Valencie - Keňan Geoffrey Kamworor se stal potřetí za sebou mistrem světa v půlmaratonu. Ve Valencii dnes nenašel přemožitele stejně jako předloni v Cardiffu a v roce 2014 v Kodani. Tentokrát poprvé nepokořil hodinovou hranici a zvítězil v čase 1:00:02 bezpečně před Abrahamem Cherobenem z Bahrajnu a Aronem Kiflem z Eritreje.

Mezi ženami získala titul Netsanet Kebedeová z Etiopie a časem 1:06:11 vytvořila nové světové maximum v závodě bez vodičů. O 14 sekund překonala jedenáct let starý rekord Lornah Kiplagatové z Nizozemska. Absolutní maximum ze smíšených závodů má hodnotu 1:04:51 a jeho držitelkou je Joycilie Jepkosgeiová z Keni, která ve Valencii doběhla druhá. Bronz získala její krajanka Pauline Kamuluová.

Eva Vrabcová Nývltová obsadila 44. místo v čase 1:12:54, který je skoro o dvě minuty horší než její předloňské osobní maximum. Jiří Homoláč skončil 65. a časem 1:03:45 se k osobnímu rekordu z loňska přiblížil na 22 sekund.

Mistrovství světa v půlmaratonu ve Valencii:

Muži: 1. Kamworor (Keňa) 1:00:02, 2. Cheroben (Bahr.) 1:00:22, 3. Kifle (Erit.) 1:00:31, …65. Homoláč (ČR) 1:03:45.

Ženy: 1. Kebedeová (Et.) 1:06:11, 2. Jepkosgeiová 1:06:54, 3. Kamuluová (obě Keňa) 1:06:56, …44. Vrabcová Nývltová (ČR) 1:12:54.