Na soustředění jedeme házet kameny do moře, směje se trenér oštěpařů Železný

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 12. 2016 18:21
Jan Železný i s kvartetem svých svěřenců odcestuje na dvoutýdenní soustředění na Kanárských ostrovech. Podle svých slov má každý z nich co zlepšovat. Jak toho docílit? "Třeba házením kamenů do moře. Kdo hodí nejdál asi nezjistím, já bych to ale určitě nebyl," směje se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jan Železný
Jan Železný | Foto: ČTK

Praha – Oštěpaři Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch, Petr Frydrych a Jaroslav Jílek se v úterý vydají na dvoutýdenní soustředění na Kanárské ostrovy. Pro jejich trenéra Jana Železného je to další díl přípravy na vrchol příští sezony, kterým je mistrovství světa v Londýně.

"Každý z tohoto kvarteta má na to, aby v Diamantové lize, na Zlaté tretře, na mistrovství republiky či jiných závodech splnil požadovaný limit na šampionát, který je 83 metrů," zdůrazňuje jejich trenér, který je stále držitelem světového rekordu 98,48 m.

Už jste začali s přípravou na novou sezónu?

Máme za sebou dva horské pobyty – v Tatrách a ve Špindlerově Mlýně. Kluci běhali po kopcích, každý den byli dost unavení, ale zároveň i spokojení, že nemají žádné větší zdravotní problémy. Kdyby se nějaké objevily, tak bych určitě náročnost zmírnil, na hranu bych nikdy nešel. Platí to i na běžný trénink v sezoně.

Zítra letíte na Kanárské ostrovy. Jakou náplň jste svým svěřencům přichystal?

V programu budou především běhy, jízda na kole a házení třeba až kilových kamenů do moře. Kdo hodí nejdál asi nezjistím, ale já bych tak daleko jako oni určitě nehodil (smích).

Jak bude vaše příprava pokračovat v novém roce?

Do poloviny února budeme v Praze a pak se zase na několik týdnů vydáme do Afriky. Je to už tradice, kterou ani příští rok neporušíme. Je to vždy vydařené a velice užitečné soustředění.

Můžete prozradit kde vaše svěřence bota tlačí nejvíce?

Veselý potřebuje zlepšit práci nohou, Vadlejch bude víc pozornosti věnovat technice, stejně jako Frydrych a Jílek sám říká, že se musí zlepšit ve všem. S povděkem však především kvituji, že každý chce být lídrem této čtyřčlenné skupiny, takže nikomu nechybí motivace a každý si hledá cestu ke zlepšení své výkonnosti.

Je pozoruhodné, že pod svými křídly máte čtyři výborné oštěpaře, z nichž tři jsou si blízcí věkem a jeden je starší...

Bylo velké štěstí, že jsem potkal Veselého, podařilo se  mi zajistit mu potřebné zázemí a on se dostal až na vrchol. Stal se mistrem světa i Evropy a přivezl si bronzovou medaili z olympiády Z neznámého kluka se stal šampion. Je to důkaz, že talent a snaha nestačí. Musí dostat odpovídající podmínky, včetně finančních injekcí a častých mezinárodních styků. Obrovský kus cesty už udělal Jaroslav Jílek, zlepšení během dvou let o deset metrů je přímo úžasné. Také Vadlejch udělal výrazný krok kupředu. Je to recept pro všechny atletické trenéry a jejich klubové vedení.

Opravdu si myslíte, že je v silách těchto čtyř oštěpařů splnit limit pro účast na mistrovství světa?

V jejich silách je dokonce úspěšné vystoupení na šampionátu. Byl by to pro mě splněný sen, protože čtyři oštěpaři v historii československé a české atletiky na této vrcholné akci nikdy nebyli. Na letošní olympiádě v Riu se naší trojici podařilo projít kvalifikací až do finále, což bylo rovněž velice pěkné. Možná, že se čekala i medaile, ale této třešničky na dortu jsme se už nedočkali. Třeba z ní budeme mít radost v Londýně.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy