Mílař Holuša o medaili nepoběží, byl diskvalifikován za strčení soupeře

ČTK ČTK
7. 7. 2016 23:18
Čeští atleti přišli na mistrovství Evropy o jednu medailovou naději. Mílař Jakub Holuša byl diskvalifikován za strčení soupeře a nepomohl ani následný protest české výpravy. Ve finále tak český tým bude mít pouze Filipa Sasínka.
Jakub Holuša
Jakub Holuša | Foto: ČTK

Amsterodam - Česká medailová naděje Jakub Holuša bude chybět ve finále mistrovství Evropy v Amsterodamu v běhu na 1500 metrů. Ze semifinále, které bez potíží vyhrál, byl diskvalifikován za strčení soupeře a nepomohl ani následný protest české výpravy. České barvy tak v sobotním závodu bude hájit pouze Filip Sasínek.

Holuša se probíjel kupředu chumlem běžců a v těsném souboji strčil do Jonase Leandersona. Švéd vyšlápl z dráhy a byl za to diskvalifikován. Vedení švédské výpravy podalo protest a rozhodčí našli viníka. "Byl to normální souboj, který se děje v každém závodu," řekl ČTK Holuša.

Jury švédského běžce vrátila do výsledků, k postupu mu to ale nepomohlo. Naopak bit byl Holuša, kterého diskvalifikovala, třebaže svůj běh vyhrál a bez potíží měl postoupit z prvního místa. "No, jsem pořádně naštvanej, ale co mám dělat. Nezmůžu nic," uvedl český rekordman.

Český tým podal protest, ale po dvou hodinách přišla zpráva, že na výsledcích se nic měnit nebude. Pro českou atletiku a zvlášť Holušu je to smutná zpráva, neboť halový vicemistr světa z Portlandu a evropský šampion z pražské O2 areny mohl útočit na další velkou medaili.

"Nikdo nic nezískal. Běžel dva metry po trávě, nic by se nezměnilo. Jsem naštvaný hodně, měl jsem životní formu a mrzí mě, že to nemůžu dokázat sportovní cestou," litoval Holuša. "Možná v tom byla i politika, protože všichni věděli, jak na tom jsem," konstatoval český medailový kandidát. "Pokusím se, aby mě to nezlomilo a nakoplo," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy