Měl jsem plnou hlavu Floyda a olympiády. Americký atlet s podivnou obhajobou neuspěl

Sex s ex, mrtvé dvojče i matčina tableta v polévce. Podívejte se, jak se před antidopingovými orgány obhajovali někteří sportovci.
Když několikanásobná mistryně světa a olympijská šampionka v běhu na lyžích Therese Johaugová oznamovala, že neprošla mimosoutěžní kontrolou, uvedla jako zdroj nepovolených steroidů přípravek na zklidnění popálených rtů. Měla si ho koupit při soustředění v Livignu v místní lékárně a údajně ji prý lékárník i týmový doktor ujistili, že je neškodný...
Velmi podobně se ostatně hájila italská tenistka Sara Erraniová. Ta vysvětlovala pozitivní nález letrozolu tím, že jí při vaření do polévky spadly matčiny léky na rakovinu. "Nevíme přesně, jak se to stalo, ale já jsem nikdy doping nebrala. Vyloučili jsme všechny ostatní možnosti a zbyla ta, že mi matčina tableta spadla do polévky a rozpustila se v ní." Mezinárodní tenisová federace ovšem toto vysvětlení akceptovala a udělila jí mírný dvouměsíční distanc. CAS jí ale po odvolání Italské tenisové federace v červnu zákaz prodloužil na deset měsíců.
Historka o přehlédnutém varování ale není zdaleka nejzábavnější. Třeba takový sprinter LaShawn Merrit, olympijský vítěz z Pekingu, v roce 2010 tvrdil, že se mu jiný nepovolený steroid do těla dostal z přípravku na zvětšení penisu. "Jakýkoliv trest dostanu, nic nebude horší než ta ostuda, kterou teď mám," prohlásil tehdy.
S velmi originální výmluvou přišel nejrychlejší muž cyklistické časovky na hrách v Aténách Tyler Hamilton, který tvrdil, že cizí krev, kterou mu našli v těle, pochází z jeho nenarozeného dvojčete. Později svůj doping přiznal. A mimo jiných také přišel o olympijské zlato.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
15. 5. 2021 9:40
Americký trojskokan Omar Craddock dostal kvůli zmeškaným dopingovým testům zákaz startu na 20 měsíců a přijde o olympijské hry v Tokiu i mistrovství světa v Eugene v příštím roce.

Právní zástupci třicetiletého atleta při projednávání případu podle agentury AP hájili tím, že měl loni plnou hlavou odkladu olympijských her kvůli koronaviru a vraždy George Floyda.

Vítěz Panamerických her a čtvrtý trojskokan světového šampionátu v roce 2015 měl pozastavenou činnost od loňského listopadu. Proti antidopingovým pravidlům se Craddock provinil tím, že ho v srpnu 2019 a loni v červenci nezastihli komisaři při neohlášené kontrole a loni v červnu neuvedl místo svého pobytu. Za tři prohřešky během jedno roku mu hrozil dvouletý distanc.

Dvacetiměsíční trest mu vyprší 13. července příštího roku, dva dny před začátkem mistrovství světa, které budou poprvé v historii hostit USA. Proti rozhodnutí Jednotky pro bezúhonnost atletiky se může odvolat ke sportovnímu arbitrážnímu soudu.

Minulý měsíc dosáhl sprinterský mistr světa Američan Christian Coleman u arbitráže snížení trestu za zmeškané dopingové kontroly ze dvou let na 18 měsíců. Ani on však tokijskou olympiádu nestihne, distanc mu vyprší v listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy