Lokomotiva se rozjíždí pomalu, ale věřím ve zlepšení, říká šampionka Špotáková

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 5. 2021 15:01
Dvojnásobná olympijská šampionka v hodu oštěpem Barbora Špotáková má letos za sebou dva závody, v nichž ovšem své nářadí za šedesátimetrovou hranici ani jednou neposlala. Přesto věří, že cestu na hry v Tokiu najde a v Japonsku se představí opět v dobrém světle. "Jsem zdravá, svědomitě trénuju a svůj výkon budu určitě stále zlepšovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Špotáková při mítinku v Ostravě
Barbora Špotáková při mítinku v Ostravě | Foto: Reuters

Jak jste letošní měsíce výrazně poznamenané pandemií koronaviru prožila?

Celá naše rodina ve zdraví, ale bylo to složité. Komplikace byla především v tom, že jsem nechtěla odcházet od dětí. Navíc starší Janek nesměl chodit do školy, takže jsem se s ním doma učila. Bylo sice hezké něco tak výjimečného zažít, ale zároveň i dost náročné. Musela jsem při tom i vařit a chodit na tréninky, navíc většinou za špatného počasí. A tento režim trval několik týdnů.

Měla jste v programu i zahraniční soustředění?

Byla jsem dva týdny v Turecku, ale teplota se tam pohybovala většinou jen kolem 13 stupňů. Nepotkala jsem se tam s teplem a také dodnes nemám za sebou ani jeden trénink z plného rozběhu. Počasí se však má příští týden už konečně zlepšit.

Máte za sebou první dva letošní závody. Jak je hodnotíte?

Mítink ve Splitu se konal začátkem května, což je na mě velice brzo. Brala jsem ho spíš jako užitečný trénink. V tuto dobu jsem v minulosti ještě nikdy nezávodila. Letos jsme po dohodě s trenérem udělali výjimku, ale pořád je to teprve rozjezd. Navíc mé vystoupení provázelo menší zranění nohy, z čehož jsem však rozladěná nebyla. Vím o sobě, že jsem schopná zvládnout i mnohem větší problémy, což v minulosti byla třeba i zlomená noha. Ve svém atletíckém životě jsem už překonala řadu nemalých překážek.

A pokud jde o ostravskou Zlatou tretru?

Ani tam jsem sice oštěp neposlala za 60 metrů, ale toto své vystoupení hodnotím kladně. Jako každý rok se i letos rozjíždím jako lokomotiva pomalu, ale pokud nebudu muset řešit nějaké větší zdravotní problémy, tak věřím, že mé výkony půjdou nahoru.

Ve středu 2. června se uskuteční Den s českou atletikou, vy jste patronkou tohoto projektu. Kolik dětí by se ho mělo či mohlo zúčastnit?

Je přihlášeno kolem 250 atletických klubů a oddílů z celé republiky a mělo by se té akce zúčastnit přes 20 tisíc dětí, rodičů a všech, kteří mají královnu sportu rádi. Budou mít možnost vyzkoušet si jednotlivé disciplíny a nebudou chybět ani doprovodné programy. Lze jen vítat, že se znovu otevřou sportoviště a děti se vrátí k pravidelnému pohybu a brzy i k závodům. Není na co čekat, otevřených dveří by měl využít každý, kdo chce poznat krásy atletiky.

Jaký bude váš další program?

Memoriál Josefa Odložila, mítink na Kladně a mistrovství republiky.

A vždy s myšlenkami na olympijské hry?

Samozřejmě! Proto také trénuju nejméně pětkrát týdně. Olympijský limit je 64 metrů, ale tím se nemusím stresovat, protože moje cesta do Tokia vede umístěním ve světovém žebříčku. Navzdory všem komplikacím věřím, že olympiáda se uskuteční a pojedu na ni se stejným záměrem jako na ty předchozí. Podat co nejlepší výkon, který by mohl být oceněn i medailí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy