Legendární Bolt uzavře ostravský kruh. A sekundovat mu budou další olympijští vítězové

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 6. 2017 6:24
Ostrava se těší na světovou atletiku, na stadionu ve Vítkovicích se znovu představí extratřída v čele s nejzářivějším diamantem, Usainem Boltem. Třicetiletý sprinter se letos loučí s kariérou a nezapomněl do nabitého programu přidat oblíbenou Zlatou tretru. Fanoušci přijdou především na populárního Jamajčana, ale celkově se mohou ve středu těšit na pestrý program se sedmičkou olympijských šampionů z Ria de Janeira.
Usain Bolt bude startovat na Zlaté tretře podeváté. Žádný jiný mítink se takové přízni jamajské superhvězdy netěší.
Usain Bolt bude startovat na Zlaté tretře podeváté. Žádný jiný mítink se takové přízni jamajské superhvězdy netěší. | Foto: Milan Kammermayer

Ostrava - Zlatá tretra dnes napíše svůj 56. díl a její program je vskutku pořádně našlapaný. Usain Bolt a jeho loučení. Ano, to je samozřejmě zlatý hřeb večera a obrovská událost pro celou atletiku. Ještě před vystoupením jamajského šoumena ale diváci uvidí v akci šest olympijských vítězů z Ria de Janeira nebo ve skvělé formě závodící českou špičku. Je na co se těšit, mítink nebude jen o Boltovi.

Ostrava nad zlato

Výčet velkých jmen ale nelze zahájit jinak než Boltem. Jamajský blesk je osminásobným zlatým medailistou z olympijských her a držitelem čtyř aktuálních světových rekordů. Přidanou hodnotou je Boltovo vystupování, životní styl a smysl pro humor. Tohohle chlapíka zkrátka musí mít rádi všichni. Během fenomenální kariéry plnil stadiony a stal se dost možná největší atletickou hvězdou všech dob.

V Ostravě bude startovat už podeváté, žádný jiný mítink na světě se takové přízni Jamajčana netěší. "Usain cítí, že musí uzavřít ostravský kruh. Od roku 2006 zde závodí pravidelně. Zlatou tretru zmínil mezi prvními rozlučkovými destinacemi, velmi mě to potěšilo," řekl Alfons Juck, slovenský manažer závodu. Bolta do Ostravy nepřivedl jen v letech 2007, 2013 a 2014.

"Je toho víc, co mám na Ostravě rád. Ale především fanoušky, přijdou ať je hezky, nebo není. Pokaždé je plný stadion a to je pro mě velká věc," řekl Bolt na pondělní tiskové konferenci. Jamajský sprinter doufá v dobrý čas, přičemž ho hned po příjezdu potěšilo teplé počasí. Bolt drží rekordy mítinku na 200 a 300 metrech, stovku má však pod palcem Asafa Powell z roku 2010 (9,83).

Bolt: Ještě se vrátím, snad bez pivního břicha

Bolt má s manažerem Alfonsem Juckem nadstandardní vztah, a dokonce mu před lety poslal video k padesátým narozeninám. První muž Zlaté tretry ale ze slušnosti odmítá prozradit přesnou cenu Boltova startovného. "Povím jen tolik, že jeho cena je vyšší než rozpočet celého letošního mítinku P-T-S v Šamoríně (největší atletický mítink na Slovensku - pozn. red.)," zmínil Juck v rozhovoru pro deník Šport.

"Bude to výjimečné, když vím, že tu jsem naposledy. Tedy jako běžec naposledy. Rád se přijedu podívat na mítink jen jako fanoušek na sprintery a atlety z mladší generace," řekl Bolt na zmíněné tiskové konferenci. O budoucnosti ještě jasno nemá. "Můj kouč mě přesvědčuje, abych byl taky trenér. Ale vážně nevím. Jen doufám, že za deset let nebudu mít pivní břicho," smál se.

Stovka mužů se poběží na závěr programu ve 20:55, posléze bude ještě následovat speciální Boltovo loučení. Neočekává se nic jiného než Jamajčanům triumf. Jediným dalším závodníkem na startu s osobním rekordem pod 10 sekund bude Fisher z Bahrajnu. S hvězdným Boltem si zazávodí i čeští sprinteři Jan Veleba a Zdeněk Stromšík.

Farahova derniéra, Maslák proti rekordmanovi

Neloučí se jen Bolt, vytrvalec Mo Farah poběží v Ostravě naposled mítinkovou desítku na dráze, od nové sezony se chce věnovat jen běhům na cestě. "Je čas posunout se dál. Dráha mi změnila život, ale musím se teď soustředit na maraton, abych se vyrovnal nejlepším maratoncům," řekl čtyřnásobný vítěz olympijských her na distancích pět a deset kilometrů.

Dalším tahákem je start světového rekordmana a olympijského vítěze čtvrtky, Jihoafričana Waydea van Niekerka. V Riu vyhrál závod na 400 metrů z osmé dráhy časem 43,03 a překonal letitý rekord Michaela Johnsona. Van Niekerk je prvním atletem v historii s osobními maximy pod 10, 20 a 44 sekund na tratích 100, 200 a 400 metrů. V Ostravě ale poběží zdejší specialitu, závod na 300 metrů. Atakovat by mohl Boltův čas (30,97) nebo další světový rekord Johnsona (30,85).

"Ostrava je pro mě speciálním mítinkem a jsem rád, že se můžu vrátit. Třístovka prověří moji formu v této náročné sezoně a získám dobrou informaci, kde se nacházím v souvislosti s 200 a 400 metry," řekl Van Niekerk. Ve stejném závodě se představí i Pavel Maslák, který tak bude mít toho nejlepšího vodiče a mohl by útočit na český rekord (32,31).

Česko-německý souboj oštěpařů

Zajímavou inovaci si organizátoři Zlaté tretry připravili v soutěži oštěpařů, které se účastní čtyři čeští a čtyři němečtí atleti. Spočítají se nejlepší výkony všech oštěpařů a vítěz dostane speciální cenu. Tahounem německého týmu je olympijský vítěz Thomas Röhler, oporou domácího mužstva bude ve skvělé formě závodící Jakub Vadlejch.

Vadlejch hodil na víkendové superlize ve Francii 87,95 metru a za osobním maximem zaostal jen o sedm centimetrů. Röhler se v Lille musel spokojit až se třetím místem, ale stále ho hřeje květnový velehod v Dauhá (93,90), díky kterému se zařadil na druhé místo historických tabulek za Jana Železného, ředitele mítinku Zlatá tretra.

Čeští fanoušci se mohou těšit i na koulaře Tomáše Staňka, který v Lille před několika dny rovněž zvítězil a poslední pokus vynechal právě kvůli Zlaté tretře. "Od mistrovství republiky mám trochu problém s achilovkou, tak jsem se ji rozhodl pošetřit na Tretru," řekl šestadvacetiletý Staněk, který v letošní sezoně překonal hodem dlouhým 22,01 metru český rekord Remigia Machury.

Ještě nemáte dost?

Pokud ne, těšte se na další olympijské vítěze z Ria. Ozdobami ostravského mítinku budou ještě Keňan David Rudisha (poběží na trati 1 000 metrů), Američan Christian Taylor (trojskok) nebo další Keňan Conseslus Kipruto (3 000 metrů s překážkami). Olympijská vítězka v hodu kladivem, Anita Wlodarczyková z Polska, závodila již v úterý.

Zlatá tretra je největším atletickým mítinkem u nás také pro českou atletickou špičku. V Ostravě nebudou chybět tyčkařky Romana Maláčová s Jiřinou Ptáčníkovou, Jakub Holuša s Filipem Sasínkem na kilometru proti Rudishovi, mílařky Kristiina Mäki se Simonou Vrzalovou nebo překážkář Petr Svoboda.

Předprogram Zlaté tretry začíná na stadionu ve Vítkovicích v 16:00, hlavní program potom v 18:30. Kompletní program můžete sledovat živě na ČT Sport.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy