Video: Kouzelný okamžik na MS v atletice. Trpícího běžce dotáhl do cíle soupeř

Sport Sport
28. 9. 2019 12:52
První rozběh závodu na pět kilometrů v katarském Dauhá přinesl nezapomenutelné chvíle.
Podívejte se, jak Dabó pomohl Busbymu do cíle. | Video: www.youtube.com
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters

Ti nejlepší byli už chvíli v cíli, když se pozornost všech diváků na stadionu Chalífa přesměrovala ke dvěma posledním běžcům na trati.

Jonathan Busby z karibského ostrova Aruba vybíhal do posledního kola s velkým náskokem před Braimou Suncarem Dabem z africké Guiney Bissau, když ho však po chvíli začalo přemáhat obrovské vyčerpání.

Busby začal klopýtat a měl co dělat, aby neskončil na zemi.

Dabó jej rychle doběhl a místo toho, aby se přes soupeře přehnal a připsal si skalp alespoň dílčí úspěch, vzal Busbyho kolem pasu a za aplausu diváků pokračoval do cíle s ním. 

Čtvrt kilometru dlouhá dřina málem neskončila dobře, Busby skutečně svému zachránci příliš nepomáhal, Dabó ho musel za cílovou čáru skoro donést a to nakonec v lepším čase, než měl on sám. O umístění ani běžecké výkony ale v té chvíli nešlo, Busby byl stejně diskvalifikován.

Mnohem víc se pochopitelně řešilo nevšední gesto fair-play.

"Snažil se mi děkovat, ale nemohl moc mluvit. Skutečně trpěl. Stejně mluvíme každý jiným jazykem, tak bychom si moc nerozuměli," usmíval se hrdina okamžiku.

"Chtěl jsem jen co nejlépe reprezentovat svou zemi. Když jsem ho viděl, musel jsem mu pomoct a jsem rád, že jsem to udělal," pokračoval Dabó.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy