Video: Kouzelný okamžik na MS v atletice. Trpícího běžce dotáhl do cíle soupeř

Sport Sport
28. 9. 2019 12:52
První rozběh závodu na pět kilometrů v katarském Dauhá přinesl nezapomenutelné chvíle.
Podívejte se, jak Dabó pomohl Busbymu do cíle. | Video: www.youtube.com
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters
Busby a Dabó, MS v atletice 2019 | Foto: Reuters

Ti nejlepší byli už chvíli v cíli, když se pozornost všech diváků na stadionu Chalífa přesměrovala ke dvěma posledním běžcům na trati.

Jonathan Busby z karibského ostrova Aruba vybíhal do posledního kola s velkým náskokem před Braimou Suncarem Dabem z africké Guiney Bissau, když ho však po chvíli začalo přemáhat obrovské vyčerpání.

Busby začal klopýtat a měl co dělat, aby neskončil na zemi.

Dabó jej rychle doběhl a místo toho, aby se přes soupeře přehnal a připsal si skalp alespoň dílčí úspěch, vzal Busbyho kolem pasu a za aplausu diváků pokračoval do cíle s ním. 

Čtvrt kilometru dlouhá dřina málem neskončila dobře, Busby skutečně svému zachránci příliš nepomáhal, Dabó ho musel za cílovou čáru skoro donést a to nakonec v lepším čase, než měl on sám. O umístění ani běžecké výkony ale v té chvíli nešlo, Busby byl stejně diskvalifikován.

Mnohem víc se pochopitelně řešilo nevšední gesto fair-play.

"Snažil se mi děkovat, ale nemohl moc mluvit. Skutečně trpěl. Stejně mluvíme každý jiným jazykem, tak bychom si moc nerozuměli," usmíval se hrdina okamžiku.

"Chtěl jsem jen co nejlépe reprezentovat svou zemi. Když jsem ho viděl, musel jsem mu pomoct a jsem rád, že jsem to udělal," pokračoval Dabó.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy