Keňané se snažili ukončit Farahovu zlatou éru. Dvakrát mě málem dostali, přiznal vytrvalec

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 8. 2017 8:52
Mo Farah, který si v pátečním závodě na 10000 metrů doběhl pro své další zlato, přiznal, že mě problémy udržet se na nohách, když se jej jeho keňští soupeři snažili vytlačit z dráhy všemi možnými způsoby.
Keňané se proti Farahovi spikli...
Keňané se proti Farahovi spikli... | Foto: Reuters

Londýn - Britský vytrvalec Mo Farah po pátečním triumfu v běhu na deset kilometrů na mistrovství světa v Londýně prohlásil, že to byl jeden z nejtvrdších závodů jeho kariéry. Zvláště v posledním kole inkasoval od keňských soupeřů rány, které mohly jeho cíl zmařit. Přiznal, že bylo těžké udržet se vůbec na nohách.

"Dvakrát mě málem dostali. Říkal jsem si, že nesmím upadnout. Přece všechna ta dřina nebude nanic," prohlásil v cíli. Keňané se snažili jeho zlatou éru ukončit všemi způsoby. V průběhu závodu několika trháky, při nichž vzorně spolupracovali s Uganďany, v závěrečném kole pak útoky přímo na tělo.

Zvláště Paul Tanui se asi těžko smiřoval s tím, že by ho měl Farah připravit o zlato stejně jako loni v Riu de Janeiru. Nejprve zasáhl jeho patu, pak ho dokonce loktem poslal ven z dráhy, ale Brit to ustál a znovu předvedl zdrcující finiš. Soupeře z úmyslu neobviňoval. "Mám dlouhé kroky, a tak mě trefil," řekl bez emocí.

I s dvojí ztrátou rytmu zvládl poslední kolo 55,63 s a výsledný čas 26:49,51 je daleko nejlepší ze všech pěti jeho zlatých desítek na světových šampionátech a olympijských hrách, kde se běhá víc takticky než při útocích na rekordy. Za svým osobním rekordem z roku 2011 z Eugene zůstal jen necelé tři sekundy.

Chtěl si hrát s publikem

Britské publikum si nemohlo přát lepší start šampionátu. Farah ho dokázal přivést do varu hned v úvodu, kdy se schválně pohyboval téměř na konci startovního pole a gesty vyzýval diváky, aby přidali na hlasitosti. "Chtěl jsem si jen trochu hrát," usmíval se po závodě navzdory krvavým šrámům na nohách.

Ani ty prý jeho cestu za dalším zlatem v běhu na 5000 metrů nijak nezpomalí. "Půjdu se podívat za doktorem. Myslím, že to pár stehů spraví," prohlásil vítěz. Příští sobotu ho v Londýně čeká poslední velký závod na dráze. Pak už se čtyřiatřicetiletý rodák ze Somálska bude věnovat maratonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Evropská komise vyzvala Polsko k zaplacení pokuty za činnost orgánu trestajícího soudce

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Pokud podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy