Keňan Kiptum vylepšil světový rekord v půlmaratonu. Ve Valencii zaběhl čas 58:18

28. 10. 2018 13:21
Keňský vytrvalec Abraham Kiptum vyhrál půlmaraton ve Španělsku časem 58:18 a o pět sekund posunul světový rekord Eritrejce Zersenaye Tadeseho.
Abraham Kiptum překonal ve Valencii světový rekord v půlmaratonu.
Abraham Kiptum překonal ve Valencii světový rekord v půlmaratonu. | Foto: Twitterový účet Stephena Sanga

Valencie - Keňský běžec Abraham Kiptum vylepšil světový rekord v půlmaratonu. Ve Valencii dnes vyhrál v čase 58:18 a dosavadní nejlepší čas Zersenaye Tadeseho z Eritreje posunul o pět sekund.

Tadeseho výkon z ulic Lisabonu vydržel v čele rekordních tabulek osm a půl roku. Devětadvacetiletý Kiptum si zaběhl předchozí osobní rekord 59:09 před šesti týdny v Kodani, maraton umí za 2:05:26.

Druhý na jednadvacetikilometrové trati ve Valencii skončil Etiopan Jemal Yimer Mekonnen, jenž se časem 58:33 zařadil na třetí místo historických tabulek.

Před rokem ve Valencii padl ženský světový rekord. Keňanka Joyciline Jepkosgeiová tehdy překonala časem 1:04:51 svůj výkon z dubnového závodu v Praze o jednu sekundu.