Jak v Praze, tak v Americe. Kipruto vyhrál slavný Bostonský maraton

11. 10. 2021 17:25
Keňan Benson Kipruto vyhrál Bostonský maraton. Vítěz jarního maratonu pro elitní běžce v Praze zaběhl tradiční závod v čase 2:09:51 a poprvé získal trofej na některém z největších světových maratonů.
Keňan Benson Kipruto vítězí ve 125. ročníku Bostonský maratonu.
Keňan Benson Kipruto vítězí ve 125. ročníku Bostonský maratonu. | Foto: Reuters

Keňský triumf v závodě, na jehož 125. ročník se kvůli pandemii koronaviru čekalo 30 měsíců, završila mezi ženami Diana Kipyogeiová (2:24:45).

Hrdinou první poloviny závodu byl Američan CJ Albertson, který v den svých 28. narozenin vystartoval nezvykle rychle a po pěti kilometrech vedl o minutu. Jeho náskok před skupinou s hlavními favority do poloviny závodu narostl na dvě minuty a čtvrt, ale v kopcích kolem 32. kilometru ho Afričané dostihli. Albertson nakonec doběhl desátý s bezmála dvouminutovou ztrátou na vítězného Kipruta.

Třicetiletý Kipruto zaútočil po 35. kilometru a vyhrál s náskokem 46 sekund před Etiopanem Lemim Berhanuem, který v Bostonu triumfoval před pěti lety. Po předloňském desátém místě v Bostonu se tentokrát Kipruto na této trati radoval z životního úspěchu. Vedle letošní Prahy vyhrál už jen maraton v Torontu v roce 2018.

V ženské kategorii Keňanky obsadily první čtyři místa. Nejrychlejší byla Kipyogeiová, která porazila o 24 sekund vítězku z roku 2017 Ednu Kiplagatovou, bezmála dvaačtyřicetiletou světovou šampionku z let 2011 a 2013. Sedmadvacetiletá Kipyogeiová přidala ještě cennější úspěch k loňské výhře v Istanbulu.

Nejstarší maraton světa se před pondělním závodem naposledy konal 15. dubna 2019. Už loni se z tradičního Dne patriotů přesunul na podzimní termín, ale ani tak se kvůli šíření covidu-19 uskutečnit nemohl. Z jarního termínu ho pořadatelé přesunuli i letos, a tentokrát se jim tato strategie vyplatila.

Kapacita ale byla omezena na 20 000 místo obvyklých 30 000 účastníků, startovalo se ve vlnách a všichni běžci museli být očkováni proti koronaviru nebo mít negativní test.

Bostonský maraton:

Muži: 1. Kipruto (Keňa) 2:09:51, 2. Berhanu 2:10:37, 3. Yimer 2:10:38, 4. Ayana (všichni Et.) 2:10:47, 5. Barsoton (Keňa) 2:11:11, 6. Teshager (Et.) 2:11:16.

Ženy: 1. Kipyogeiová 2:24:45, 2. Kiplagatová 2:25:09, 3. Ngugiová 2:25:20, 4. Ngigeová (všechny Keňa) 2:25:32, 5. Gudetaová (Et.) 2:26:09, 6. Rojasová (USA) 2:27:12.