Jak v Praze, tak v Americe. Kipruto vyhrál slavný Bostonský maraton

11. 10. 2021 17:25
Keňan Benson Kipruto vyhrál Bostonský maraton. Vítěz jarního maratonu pro elitní běžce v Praze zaběhl tradiční závod v čase 2:09:51 a poprvé získal trofej na některém z největších světových maratonů.
Keňan Benson Kipruto vítězí ve 125. ročníku Bostonský maratonu.
Keňan Benson Kipruto vítězí ve 125. ročníku Bostonský maratonu. | Foto: Reuters

Keňský triumf v závodě, na jehož 125. ročník se kvůli pandemii koronaviru čekalo 30 měsíců, završila mezi ženami Diana Kipyogeiová (2:24:45).

Hrdinou první poloviny závodu byl Američan CJ Albertson, který v den svých 28. narozenin vystartoval nezvykle rychle a po pěti kilometrech vedl o minutu. Jeho náskok před skupinou s hlavními favority do poloviny závodu narostl na dvě minuty a čtvrt, ale v kopcích kolem 32. kilometru ho Afričané dostihli. Albertson nakonec doběhl desátý s bezmála dvouminutovou ztrátou na vítězného Kipruta.

Třicetiletý Kipruto zaútočil po 35. kilometru a vyhrál s náskokem 46 sekund před Etiopanem Lemim Berhanuem, který v Bostonu triumfoval před pěti lety. Po předloňském desátém místě v Bostonu se tentokrát Kipruto na této trati radoval z životního úspěchu. Vedle letošní Prahy vyhrál už jen maraton v Torontu v roce 2018.

V ženské kategorii Keňanky obsadily první čtyři místa. Nejrychlejší byla Kipyogeiová, která porazila o 24 sekund vítězku z roku 2017 Ednu Kiplagatovou, bezmála dvaačtyřicetiletou světovou šampionku z let 2011 a 2013. Sedmadvacetiletá Kipyogeiová přidala ještě cennější úspěch k loňské výhře v Istanbulu.

Nejstarší maraton světa se před pondělním závodem naposledy konal 15. dubna 2019. Už loni se z tradičního Dne patriotů přesunul na podzimní termín, ale ani tak se kvůli šíření covidu-19 uskutečnit nemohl. Z jarního termínu ho pořadatelé přesunuli i letos, a tentokrát se jim tato strategie vyplatila.

Kapacita ale byla omezena na 20 000 místo obvyklých 30 000 účastníků, startovalo se ve vlnách a všichni běžci museli být očkováni proti koronaviru nebo mít negativní test.

Bostonský maraton:

Muži: 1. Kipruto (Keňa) 2:09:51, 2. Berhanu 2:10:37, 3. Yimer 2:10:38, 4. Ayana (všichni Et.) 2:10:47, 5. Barsoton (Keňa) 2:11:11, 6. Teshager (Et.) 2:11:16.

Ženy: 1. Kipyogeiová 2:24:45, 2. Kiplagatová 2:25:09, 3. Ngugiová 2:25:20, 4. Ngigeová (všechny Keňa) 2:25:32, 5. Gudetaová (Et.) 2:26:09, 6. Rojasová (USA) 2:27:12.

před 39 minutami

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 2 hodinami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.