Homoláč ladil maratonskou formu v Keni. Příznivé klima i exotická jídla mu šly k duhu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 5. 2019 16:01
Domácí primát v Pražském maratonu, který se uskuteční v neděli, bude obhajovat Jiří Homoláč. V dubnu byl nejrychlejším Evropanem v Pražském půlmaratonu a o týden později si v Pardubicích doběhl pro český titul. "Poslední dny mě trápila rýma a kašel, stále ještě nejsem stoprocentně fit. Přesto věřím, že v Keni jsem se na sezonu zase dobře připravil, což chci potvrdit i v maratonu,“ netajil nejlepší český vytrvalec hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jiří Homoláč nedávno vyhrál pražský půlmaraton.
Jiří Homoláč nedávno vyhrál pražský půlmaraton. | Foto: ČTK

Zmínil jste se o Keni, kam se jezdíte připravovat vždy alespoň na dva měsíce už od roku 2015. Jak jste se tam poprvé dostal?

Objednal jsem si letenku a letěl jsem do keňského Itenu (smích). Ale teď vážně. Této mé cestě předcházela knížka Běhání s Keňany, kterou jsem si důkladně přečetl a fascinovalo mě to. Navíc jsem dokončil vysokou školu a běhu se začal věnovat naplno. Ideální možnost jsem vidět v cestě za těmi nejlepšími a s nimi trénovat. Získal jsem všechny potřebné informace i přízeň sponzorů a s dalšími dvěma kamarády jsem se vydal do rozvojové země v rovníkové Africe. Letos už nás tam bylo deset.

V Itenu je nějaké sportovní středisko?

Je jedno z mnoha, protože v Keni každý druhý člověk běhá, ale v Itenu je určitě největší. V tomto městečku na náhorní rovině vyrostla dlouhá řada světových medailistů i rekordmanů.

To tam jsou tak výborní tréninkové podmínky?

V nadmořské výšce 2400 metrů nad mořem je začátkem roku stálé a velmi příjemné počasí kolem 25 stupňů Celsia. Další výhodou jsou hliněné cesty, na kterých se šetří pohybový aparát. Ubytování je sice skromné, ale mně vyhovuje, stejně jako chutná i zdravá strava.

Jaký je rozdíl v porovnání s českým jídelníčkem?

Veškerá strava není tak mastná a je založena hlavně na zelenině, což pomáhá snižovat tělesnou váhu. V mém případě to bylo loni zhruba o osm kilogramů. Letos jsem si svůj jídelníček rozšířil o kozí a kravské žaludky s rýží. Chutnalo mě to a navíc jsem tělo obohatil o různé vitaminy a minerály. Mohl jsem to jíst skoro denně.

Zdravotní problémy jste řešit nemusel?

Jen lehkou "střevní Afriku," kterou jsem však paradoxně "získal" v hotelu pro Evropany a nikoli v našem středisku. Tři dny jsem užíval antibiotika.

Změnilo se v Itenu něco od vašeho prvního příjezdu před čtyřmi lety?

Je toho hodně, každý rok nás překvapí něco nového. Například pouliční noční osvětlení, kamenité cesty se mění na asfaltové, v potravinářských obchodech začínají mít lednice a chlazeným či mraženým zbožím a středem nemalé pozornosti se stala ekologie, včetně zákazu plastových sáčků.

S jakými pocity jste se letos vrátil domů?

S těmi nejlepšími, včetně dobré formy, kterou jsem potvrdil na mistrovství republiky, kdy se mi podařilo porazit i dva Keňany. Je to ovoce z mé přípravy, přesněji dvou každodenních tréninků s celkovou dávkou 25 - 35 kilometrů.

 

Právě se děje

teď

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy