Jen si vzájemně kryjete záda, raději odstupte, vyzvala hvězda výšky ruské funkcionáře

ČTK ČTK
10. 6. 2019 13:48
Hvězdná výškařka Maria Lasickeneová po nedělním prodloužení suspendace ruské atletiky zkritizovala národní svaz a celé atletické prostředí ve své zemi. Podle dvojnásobné mistryně světa by měli lidé odpovědní za to, že sankce proti ruské atletice za doping trvají už od listopadu 2015, opustit funkce.
Maria Lasickeneová
Maria Lasickeneová | Foto: Reuters

"Doufám, že lidé, kteří jsou za tuto nekončící ostudu zodpovědní, najdou odvahu konečně odstoupit," napsala Lasickeneová na Instagramu.

Výškařka, jež startuje na mezinárodních akcích se statutem neutrální sportovkyně, nekritizuje pouze svazové vedení v čele s prezidentem Dmitrijem Šljachtinem.

"Jde tu také o stále aktivní trenéry, kteří jsou pevně přesvědčeni o tom, že bez dopingu se vyhrávat nedá. Nová generace atletů musí vyrůstat s jinou filozofií. A tu sportovci přináší jeho kouč," dodala mistryně světa z let 2015 a 2017 a loňská mistryně Evropy.

Podle Lasickeneové se funkcionáři starají jen o to, aby se navzájem kryli. Na sportovcích jim prý vůbec nezáleží. "A jsou nesmyslné také ty řeči o tom, že dopuje celý svět. My ale nemusíme zachraňovat celý svět; mnohem více musíme zachránit to, co ještě zbývá z ruské atletiky," dodala jediná úřadující ruská mistryně světa.

Ruský tým startoval na vrcholné akci naposledy na MS v roce 2015 v Pekingu. V listopadu toho roku mezinárodní federace IAAF ruskou atletiku kvůli systematickému dopingu v zemi suspendovala a trest od té doby několikrát prodloužila, naposledy v neděli. Rusku tak hrozí, že i na mistrovství světa v Dauhá budou moci závodit jen vybraní reprezentanti a pod neutrální vlajkou.

View this post on Instagram

За последние три с половиной года я раз двести слышала, что всё сделано и нас вот-вот восстановят. Но это лишь красивая обертка, которую нам пытаются навязать. Всем этим людям кажется, что спортсмены ничего не видят, не понимают и вообще их дело прыгать и молчать. Они забыли, что без атлетов, существование любой спортивной организации или федерации, не имеет смысла. Они просто отмахиваются от нас, прикрывая друг друга. Мы можем сколько угодно заниматься самообманом, рассказывая о том, как наших легкоатлетов боится Запад, о миллионах пунктах «дорожной карты», которые были выполнены на бумаге. Но то, что мы сделали собственными руками с нашей легкой атлетикой за эти несколько лет, ни одна бумага не вытерпит. Надеюсь, у людей, причастных к этому нескончаемому позору, все-таки хватит мужества уйти. Самим. И не думайте, что я говорю только о руководстве, речь и о действующих тренерах, которые все еще уверены, что без допинга невозможно побеждать. Им давно пора на покой. Новое поколение наших легкоатлетов должно вырасти с иной философией, а её любому спортсмену закладывает именно тренер. Разговоры о том, что на допинге сидит весь мир, неуместны. Не надо спасать весь мир, необходимо спасти то, что осталось от российской легкой атлетики. @minsport_rf @rusaf_official @rusada_russia

A post shared by Мария Ласицкене (@lasitskene.maria) on

 

Právě se děje

Další zprávy