"Je třeba chránit ženskou kategorii." Atletika řekla ne transgenderovým sportovkyním

ČTK ČTK
23. 3. 2023 19:32
Světová atletika (WA) zakázala transgenderovým ženám startovat v elitních ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou. O podobném kroku, který udělala loni mezinárodní plavecká federace, rozhodla dnes rada WA. Na svém zasedání také zpřísnila dosud platné podmínky pro start atletek s odlišným sexuálním vývojem.
Caster Semenyaová
Caster Semenyaová | Foto: Reuters

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí vyloučit trans ženy bylo motivováno "potřebou ochránit ženskou kategorii". Dodal, že WA vytvoří pracovní komisi, jež se bude inkluzí trans lidí zabývat a jíž bude předsedat transgenderová sportovkyně.

Organizace World Aquatics loni v červnu zakázala start trans ženám v elitních plaveckých soutěžích, pokud si prošly alespoň částí mužské puberty. Odůvodnili to zjištěním vědecké komise, podle níž mají i při snížení hodnot testosteronu léčebnými prostředky trans ženy stále výraznou výhodu oproti rodilým ženám.

Rada WA dnes také odsouhlasila omezení pro atletky s odlišným sexuálním vývojem (DSD) a snížila maximální povolené množství testosteronu u těchto sportovkyň o polovinu z pěti na 2,5 nanomolů na litr.

Přísnější pravidlo bude mít dopad na atletky s DSD, jako jsou dvojnásobná olympijská šampionka na 800 metrů Caster Semenyaová, stříbrná olympijská medailistka z Tokia na 200 m Christine Mbomaová či Francine Niyonsabaová, jež skončila za Semenyaovou druhá na 800 m na OH 2016.

Podle dřívějšího pravidla nesměly atletky s DSD startovat na tratích 400 metrů až jednu míli, pokud měly hladinu testosteronu vyšší než pět nanomolů na litr. Nyní musejí snížit hodnotu testosteronu pod novou hranici po dobu minimálně 24 měsíců, aby mohly startovat na mítincích v ženské kategorii.

Kvůli pravidlu Jihoafričanka Semenyová a Niyonsabaová z Burundi přešly před OH v Tokiu na pětikilometrovou trať. Semenyaová se na hry nekvalifikovala, Niyonsabaová postoupila do finále, ale byla diskvalifikována za vyšlápnutí z dráhy. Namibijka Mbomaová přešla ze čtvrtky na dvoustovku a získala stříbro.

Lidé s DSD mají varlata, ale nevytvářejí dostatek hormonu dihydrotestosteronu (DHT), jenž je nutný k rozvoji mužských vnějších genitálií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy