Játra ani ledviny už Holušu netrápí. Český mílař je fit, na rekordy ale zatím nemyslí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 5. 2018 16:14
Předsezonní příprava českého rekordmana v běhu na 1500 metrů Jakuba Holuši se ze zdravotních důvodů nevydařila. Po březnovém halovém mistrovství světa v Birminghamu se jeho tělu dost věcí nelíbilo a teprve tento týden mohl začít se speciálním tréninkem. "Sportovců, kteří se dlouhá léta mohou těšit dobrému zdraví, je minimum Svoji situaci beru jako jednu z překážek, kterou chci zdolat," řekl pro Aktuálně.cz optimisticky mílař, jenž loni skončil na mistrovství světa pátý.
Jakub Holuša
Jakub Holuša | Foto: Milan Kammermayer

Co přesně vás trápilo?

Bylo toho víc a všechno začalo po březnovém halovém šampionátu v Anglii a při měsíčním soustředění v USA, kde jsem bojoval spíš sám se sebou. Bolest z kyčle si to namířila do stehna a k tomu se přidaly problémy s ledvinami a játry. Nikdo neví, co to mohlo způsobit. Mohla to být nějaká infekce, nezvyklá americká strava, viróza, psychická zátěž nebo všechno dohromady.

Přesto jste se vydal ještě na další soustředění do Maroka…

Tam už jsem byl jen deset dní a pak se svěřil do péče lékařů. Krevní obraz se postupně zlepšoval, kyčel přestala bolet a celkově už se cítím líp. Návrat do optimální zdravotní pohody je však proces na delší dobu, takže na nějaké rekordní časy zatím myslet nemůžu.

Co už vám tělo dovolí?

Soustředil jsem se hlavně na objemovou přípravu, na krátké sprinty, ale už několik dní jsem se po čase vrátil ke speciálnímu tréninku. Takže si jen přeju, aby se můj zdravotní stav stále zlepšoval.

Odložilův memoriál na pražské Julisce je už 4. června. Stihnete se na něj dobře připravit?

Nečekám žádný vynikající čas, spíš to bude pro mě test, co mé tělo je už schopné zvládnout. Nesmím přepálit začátek, abych ho nezničil třeba už v polovině trati. Přesto se chci po tříměsíční nucené přestávce představit solidním výkonem a odrazit se k lepším časům.

Uvažujete už o svém dalším závodním programu?

To začnu právě až po Odložilovi. Určitě se rozhodnu pro menší počet závodů, abych moc neplýtval energií a dobře se připravil na srpnové mistrovství Evropy v Berlíně. Časová ztráta z mé nevydařené přípravy je sice dost velká, ale do šampionátu je ještě dost daleko.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy