Jamajčané ve štafetě propadli, Američané jsou ve finále navzdory špatným předávkám

4. 10. 2019 21:12
Štafeta britských sprinterů na 4x100 metrů dosáhla na mistrovství světa v Dauhá už v rozběhu nejlepšího letošního času 37,56 sekundy. Američané pokazili předávky, ale postoupili, finále však bude překvapivě bez Jamajky.
Nethaneel Mitchell-Blake donesl britský štafetový kolík v rozběhu do cíle na prvním místě. | Foto: Reuters

Jamajští sprinteři v éře Usaina Bolta triumfovali na čtyřech z pěti posledních světových šampionátů, ale dnes propadli. Přestože měli v sestavě hvězdného Yohana Blakea, si po nepovedených předávkách zapsali až jedenáctý čas. Velké problémy s předáváním kolíku měli i Američané s Christianem Colemanem a Justinem Gatlinem na prvních dvou úsecích. Postup ale uhájili.

Britové v sestavě s dvěma členy zlatého kvarteta z Londýna Adamem Gemilim a Nethaneelem Mitchellem-Blakem byli jasně nejrychlejší. Nejvíc se jim překvapivě přiblížila štafeta Jihoafrické republiky v čase 37,65.

Ve stejné disciplíně žen se naopak papírové předpoklady naplnily a jako obvykle se schyluje k finálovému souboji Spojených států s Jamajkou. Američanky, které si chtějí napravit reputaci po nevydařené stovce, suverénně vyhrály první rozběh za 42,46. Jamajčanky v sestavě s královnou sprintu Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou byly ve druhém ještě rychlejší - 42,11.

Dvojnásobný mistr Evropy v běhu na 1500 m Nor Jakob Ingebrigtsen si takticky pohlídal postup do finále. Jeho starší bratr Filip, který obhajoval bronz z Londýna, však v prvním semifinále doběhl až sedmý a ve finále bude chybět.

První běh vyhrál lídr letošních tabulek Timothy Cheruiyot z Keni. Trojnásobný vítěz Diamantové ligy neponechal nic náhodě a běžel na první pozici prakticky od začátku až do cíle. Ve druhém běhu zvolil Polák Marcin Lewandowski odlišnou taktiku, dlouho se držel vzadu a na první místo se prodral až v závěru. Vyhrál v nejlepším čase 3:36,50.